Search

Rodzaje hal dla bydła

Hala dla bydła musi być dostosowana zarówno do wielkości i rodzaju hodowli, jak i innych potrzeb danego gospodarstwa rolnego. Wybór projektu takiego obiektu zaczyna się zwykle od określenia jego konstrukcji, co ma znacząco wpływ na oszczędność czasową finansową podczas realizacji takiej inwestycji. Jakie rodzaje hal wyróżniamy i czym się on charakteryzują? Zapraszamy do lektury!

Hale dla bydła a systemy hodowli

Warto wiedzieć, że wybór rodzaju hali rolniczej dla bydła determinuje przede wszystkim rodzaj bydła, które dzielimy na bydło mięsne oraz bydło mleczne. W przypadku bydła mlecznego popularnością cieszą się tzw. hale udojowe. Taką przestrzeń należy wyposażyć w specjalne dojarki i wszelkie inne niezbędne wyposażenie, które ułatwi codzienną pracę i pomoże w zachowaniu zdrowia i bezpieczeństwa zwierząt. Hale udojowe mogą zostać wybudowane w formie karuzeli, rybiej ości czy tzw. tandem. 

Hala musi być dostosowana przede wszystkim do wielkości hodowli i systemu. Wymienia się tutaj m.in. obory wolnostanowiskowe w formie boksów, obory wolnostanowiskowe w formie grupowych kojców i obory stanowiskowe uwięziowe. Obory mogą być zamknięte lub otwarte.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu w specyfikacji technicznej muszą się znaleźć informacje dotyczące planowanej powierzchni obory i jej wyposażenia. Obecnie odchodzi się od budowy obór murowanych na rzecz konstrukcji stalowych, które są tańsze, łatwiejsze w montażu i późniejszych modyfikacjach, wytrzymałe i bezpieczne.

Najlepsze hale produkowane w Polsce

Nie ma jednego doskonałego sposobu na budowę obory. Na rynku znajdziemy m.in. hale łukowe dla bydła czy też hale tunelowe, ale ostateczne rozwiązanie zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb hodowlanych i planu inwestora.

Hala musi jednak spełniać ściśle określone wymagania, a więc zapewniać zwierzętom odpowiednią ilość naturalnego światła i skuteczną wentylację. Rozstaw ram, rozpiętość hali czy ilość słupków podporowych można bez większych trudności dostosować. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wybudować oborę zamkniętą lub otwartą. Możliwości jest naprawdę wiele.

Ważny jest również wybór poszycia dachu — często wybieraną opcją jest pokrycie z trapezowych blach profilowanych lub płyt warstwowych, rzadziej blachodachówki. Sporo inwestorów decyduje się też na wybór tzw. blachy falistej. Konstrukcja stalowa zapewnia większą sztywność i tym samym odporność na uderzenia wiatru lub obciążenia zewnętrzne, takie jak śnieg.

Hale stalowe to przede wszystkim

 • Oszczędność czasu — łatwość łączenia poszczególnych elementów przekłada się na szybki montaż. Halę  można zbudować znacznie szybciej niż inne tradycyjne murowane konstrukcje tego typu.
 • Oszczędność finansowa — w przypadku hal stalowych mówimy o stosunkowo niskim koszcie materiałów. Dodatkowo krótki czas budowy pozwala szybciej rozpocząć działalność i czerpać zyski z produkcji.

Czytaj też: Jak zbudować halę stalową krok po kroku?

 • Elastyczność modyfikacji — w razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, aby halę stalową zdemontować lub rozbudować o kolejne elementy.
 • Możliwość przeniesienia — hale stalowe to rozwiązanie mobilne. Właściwości konstrukcyjne pozwalają tutaj na szybki demontaż i przeniesienie obiektu w inne miejsce.

Konstrukcje stalowe to propozycja coraz częściej spotykana w sektorze rolniczym. Takie rozwiązanie dedykowane jest zarówno małym, jak i większym hodowcom zwierząt. Szczególną zaletą hal stalowych jest możliwość dostosowania ich rozpiętości i wysokości do potrzeb klienta i warunków zewnętrznych.

Wyposażenie obory

Obory wolnostanowiskowe

Z konstrukcji stalowych da się wykonać niemal każdy rodzaj obory — w tym również tzw. hale tunelowe dla bydła czy obory wolnostanowiskowe. Te drugie to propozycja dla gospodarstw rolnych, które szukają taniego i przestronnego rozwiązania.

Obory wolnostanowiskowe dają krowom możliwość swobodnego przemieszczenia się po obiekcie. W wydzielonych strefach znajdują się boksy odgrodzone metalowymi przegrodami, w których krowy mogą w spokoju leżeć i odpoczywać. W innych częściach obiektu instalowane są strefy z paszą i tzw. strefa gnojowa. W przypadku bydła mięsnego często spotykanym rozwiązaniem jest również montaż kojca samoczyszczącego ze spadkiem.

Czytaj również: Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty

Oferujemy nowoczesne i bezpieczne rozwiązania stworzone z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Hala Nasze hale składa się z konstrukcji głównej (stalowych ram portalowych lub kratownicy, które przejmują zarówno obciążenia pionowe, jak i poziome), konstrukcji drugorzędnej, tj. kształtowników ocynkowanych zimnogiętych oraz okładziny z blach stalowych profilowanych, płyt warstwowych lub innych okładzin ściennych. Wybrany projekt można w znacznym stopniu zmodyfikować, by efekt końcowy odpowiadał dobrostanowi zwierząt, estetyce i bezpieczeństwu budynku oraz innym wymaganiom stawianym przez inwestora.

Hale dla bydła — ceny

Cena hali dla bydła zależy od rodzaju konstrukcji, wyposażenia, przestrzeni i wielu innych czynników. Jest ona najczęściej ustalana indywidualnie zgodnie z oczekiwaniami projektowymi. Pamiętajmy, że w każdej nowoczesnej oborze powinno się znaleźć standardowe wyposażenie, takie jak: 

 • koryta na paszę i wodę,
 • systemy wentylacyjne,
 • ruszta,
 • systemy oświetleniowe,
 • stoiska dla bydła,
 • systemy przegród.

CENNIK

Warto również zainwestować w kamery bezprzewodowe do monitoringu, systemy do kontroli dostępu oraz specjalne lampy owadobójcze. W każdej oborze dla bydła powinny też znaleźć się wygodne maty do legowisk. Lista narzędzi i wyposażenia zależy tutaj głównie od potrzeb inwestora i specyfiki prowadzonej hodowli. W razie wątpliwości warto skonsultować się z wyspecjalizowaną firmą, która doradzi, jaki rodzaj hali będzie najlepszy w przypadku danego gospodarstwa rolnego. 

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal rolniczych:

 1. Wyposażenie obory – niezbędnik budowlany
 2. Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty
 3. Jakie są ceny hal rolniczych?
 4. Rolnicze hale udojowe – rodzaje i specyfikacja 
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...