Search

Jak zbudować halę stalową krok po kroku?

Konstrukcje stalowe dają inwestorom niemal nieograniczone możliwości. Hale stalowe znajdują zastosowanie jako przestrzenie magazynowe, produkcyjne czy nawet sportowo-rekreacyjne. Rozwiązanie to jest tańsze i szybsze w realizacji od tradycyjnych budynków murowanych. Jak zatem zbudować halę stalową krok po kroku?

Najważniejsze zasady przy budowaniu hal stalowych

Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja potrzeb inwestora i przygotowanie wszelkiej niezbędnej dokumentacji formalno-prawnej. Jest to w zasadzie najważniejszy etap, który wpływa na końcowy kształt całej inwestycji. Trzeba wówczas ustalić, jaką funkcję ma spełniać dana konstrukcja stalowa — należy bowiem wiedzieć, że projekt hali produkcyjnej będzie się różnić od projektu hali magazynowej czy sportowo-rekreacyjnej. Na tym etapie trzeba też uwzględnić wszelkie dodatkowe funkcjonalności tj. dodatkowe pomieszczenia (np. pomieszczenia biurowe), systemy grzewcze, systemy przeciwpożarowe, izolację termiczną, odprowadzanie wilgoci, sposób składowania towarów itd.

Warto też zawczasu przygotować się na ewentualną rozbudowę obiektu w przyszłości. Konstrukcje stalowe bez problemów można modyfikować i dopasowywać do potrzeb inwestora, ale należy to uwzględnić już w fazie projektowej. Niesamowicie istotne jest także skompletowanie wszelkich niezbędnych dokumentów, które pozwolą rozpocząć proces budowy. 

Dokumenty prawne

Budowa hal stalowych wiąże się z koniecznością uzyskania pozwoleń. Znaczącą rolę odgrywa tutaj teren budowy, który należy wcześniej dokładnie zweryfikować, aby zminimalizować ryzyko błędu na etapie projektowym i montażowym.

Wśród najważniejszych dokumentów, jakie należy pozyskać, są m.in.:

 • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania, czyli WZiZT,
 • mapa do celów projektów, czyli MDCP,
 • wypis i wyrys planu zagospodarowania przestrzennego,
 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków,
 • WTPM, czyli warunki techniczne przyłączenia mediów.

Projekt hali stalowej

Faza projektowa hali stalowej musi się opierać przede wszystkim na zrozumieniu potrzeb i oczekiwań inwestora, a także do specyfiki branży, w jakiej działa dana firma. Szczegółowa analiza tzw. części opisowej i wykonawczej będzie stanowiła o kierunku dalszych działań.

Część opisowa zawiera wszelkie informacje dotyczące cech fizycznych obiektów. To tutaj znajdą się takie dane, jak: wysokość i szerokość hali, dodatkowe pomieszczenia, mechanizmy bezpieczeństwa (np. systemy przeciwpożarowe), systemy grzewcze i izolacyjne itd. Ponadto w części opisowej muszą zostać zawarte informacje związane z materiałami, obciążeniami i innymi kwestiami technicznymi.

Część wykonawcza to opis konkretnych działań, składających się na szczegółową instrukcję wznoszenia takiej konstrukcji. Montaż hali stalowej krok po kroku pozwoli uniknąć różnych błędów i niedociągnięć. Warto pamiętać, że przestrzeń hali musi być dopasowana do przeznaczenia obiektu. W halach komercyjnych ważna będzie np. powierzchnia usługowa i sprzedażowa, a także połączenie z komunikacyjne z  budynkiem. Dobrze też zawczasu zaplanować ewentualną instalację systemów energooszczędnych, takich jak panele fotowoltaiczne.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W projektowaniu konstrukcji stalowych bardzo ważne jest uwzględnienie wszelkich kwestii związanych z bezpieczeństwem obiektu. Elementy hali stalowej muszą być właściwie zabezpieczone — zwłaszcza przed ogniem, silnym wiatrem, korozją czy zbyt dużym obciążeniem. Należy o tym pamiętać już na etapie projektowym — istotne są tutaj nie tylko zastosowane materiały, ale także warunki gruntowe i ogólna charakterystyka pracy obiektu. 

Hala stalowa powinna posiadać odpowiednią ochronę słupów nośnych, podpór i innych elementów konstrukcyjnych. Ponadto obiekt powinien posiadać systemy antypożarowe, które pozwolą zahamować rozprzestrzenianie się ognia i dadzą czas na ewakuację ludzi. Stosuje się tutaj m.in. specjalne farby pęczniejące czy natryski ogniochronne oraz czujniki dymu i alarmy ostrzegawcze.

Bezpieczeństwo hali stalowej zależne jest także od właściwej ochrony antykorozyjnej. Dlatego też zaleca się pokrycie całej konstrukcji (już na etapie jej wytwarzania) specjalnymi powłokami, które zapewnią ochronę przed opadami, promieniowaniem UV i czynnikami chemicznymi.

Trwałość hali stalowej

Hale stalowe charakteryzują się doskonałą trwałością. Szacuje się, że przy poprawnie wykonanym projekcie i stałej eksploatacji mogą one pozostać w użyciu do nawet 100 lat.

Na trwałość konstrukcji stalowych wpływają przede wszystkim: 

 • jakość wykonania i regularne kontrole,
 • środki zabezpieczające,
 • właściwości gruntu i zmiany środowiskowe,
 • sposób użytkowania konstrukcji.

Prace wykończeniowe

Po wybudowaniu hali stalowej przychodzi pora na przeprowadzenie prac wykończeniowych. Najczęściej mowa tutaj o wygładzaniu powierzchni posadzki, montażu i instalacji systemów elektrycznych, grzewczych, wentylacyjnych itd. Na samym końcu montuje się jeszcze instalacje zewnętrzne i zagospodarowuje (według potrzeb inwestora) wolną przestrzeń wokół hali.

Sporo zależy od przeznaczenia hali i tego, czy ma być ona połączona np. z biurem. Na niektóre prace wykończeniowe, takie jak wybór okładziny ścian czy obudowy, wpływają też czynniki zewnętrzne tj. usytuowanie terenu, odległość od ulicy, stopień hałasu itd.

Jak znaleźć firmę do pomocy w montażu hali stalowej?

Wybór odpowiedniej firmy, która zajmuje się montażem hal stalowych to gwarancja spełnienia oczekiwań inwestora. Poszczególne oferty znajdziemy w zwłaszcza w Internecie i w prasie branżowej. Kluczowe jest tutaj przede wszystkim doświadczenie firmy i portfolio, którym może się ona pochwalić. Im więcej zrealizowanych projektów o różnorodnym przeznaczeniu, tym lepiej.

W portfolio firmy tworzącej hale stalowej powinny znaleźć się obiekty magazynowe, handlowe, rolnicze, sportowe czy produkcyjne. Warto też zwracać uwagę na opinie klientów. Firma powinna dopasować się do potrzeb inwestora, architekta i generalnego wykonawcy.

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal stalowych:

 1. Koszt budowy hali stalowej: od czego zależy cena za m2 i jak ją obniżyć?
 2. Gwarancja ze stali – dożywotnia gwarancja na hale
 3. Hala stalowa czy murowana?
 4. Przygotowanie placu budowy do montażu hali stalowej
 5. Jak przygotować się do wyceny hali stalowej
 6. Co wpływa na czas budowy hali stalowej?
 7. Montaż hali stalowej – opis kolejnych etapów prac
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...