Search

Renowacje

Borga już od wielu lat dostarcza komponenty budowalne niezbędne przy wykonywaniu renowacji starszych obiektów. Wynika to z faktu, że jesteśmy producentem, posiadamy własny system budowlany opracowany i nadzorowany przez naszych statyków i projektantów, sami także realizujemy budowę hal. Zrealizowaliśmy już szereg inwestycji począwszy od prostej wymiany pokryć i okładzin dachowych aż po skomplikowane projekty obejmujące np. posadowienie konstrukcji nośnej na istniejących fundamentach z montażem płyt warstwowych lub kompletną wymianę nośnej konstrukcji dachowej, a następnie montaż dachu izolowanego na hali o powierzchni 1000 m2. Wszystko to odbywa się przy zachowaniu oryginalnych fundamentów. Staramy się zawsze zaproponować inwestorowi odpowiednie rozwiązania. Wspólnie z nim szukamy tego najkorzystniejszego – nie tylko pod względem cenowym wykorzystując np. wcześniejsze konstrukcje nośne, ściany oporowe i elementy budowlane wcześniejszego budynku, ale także pod względem funkcjonalności.

Wyceń komponenty budowlane potrzebne do renowacji

Wymiana pokrycia dachowego

Tak w halach przemysłowych jak i w budynkach mieszkalnych pokrycie dachu z czasem wymaga wymiany. W wypadku pokryć ciężkich, gdy nie mamy pewności co do wytrzymałości więźby*, najlepszym rozwiązaniem jest wybór pokrycia lekkiego – blach trapezowych lub blachodachówki. Ciężar na m2 może być w takim wypadku nawet 10-krotnie mniejszy (np. porównując do dachówek betonowych).

Na naszych blachach dachowych można montować panele fotowoltaiczne. W takim wypadku jednak także trzeba mieć potwierdzenie czy konstrukcja dachu i ścian przeniesie dodatkowe obciążenia wynikające z wagi całego systemu zamontowanego na dachu.

Przy okazji renowacji warto pamiętać o elementach bezpieczeństwa, takich jak np. komunikacja dachowa, wyłazy dachowe, systemy bezpieczeństwa i asekuracji oraz o akcesoriach jak. np. systemy rynnowe.

* Każdorazowo wytrzymałość więźby dachowej powinna być potwierdzona przez inżyniera z odpowiednimi uprawnieniami.

Zobacz nasze blachy dachowe i ścienne

Wymiana pokrycia ściennego

Stary budynek można przywrócić do nowoczesnego wyglądu za nieduże pieniądze, w porównaniu z wyburzeniem i budową nowego. Jest to możliwe pod warunkiem możliwości zachowania głównych cech funkcjonalnych oraz wymiarów budynku poddawanego renowacji.

Renowacja starej hali betonowej lub stalowej polega najczęściej na wymianie konstrukcji drugorzędnej (zetowniki) oraz wymianie pokrycia dachu i okładzin ściennych. W efekcie możemy w krótkim czasie mieć do dyspozycji budynek o nowoczesnym wyglądzie pokryty materiałami z długoletnią gwarancją.

Kluczowe dla wyglądu budynku jest dobranie obróbek blacharskich (opierzeń) we właściwym, atrakcyjnym kolorze. Dostępne są zarówno opierzenia standardowe jak też wykonane wg projektu inwestora. Istnieje także możliwość zakupu blachy płaskiej, z której obróbki zostaną przygotowane przez dekarza na placu budowy.

Borga produkuje konstrukcję we własnym zakładzie produkcyjnym

Konstrukcja wsporcza - zetowniki lub profil kapeluszowy

Kluczowym elementem konstrukcji hal jest konstrukcja drugorzędna montowana do konstrukcji głównej. Jej zadaniem jest umożliwienie montażu pokryć dachowych i okładzin ściennych. Kształtowniki zimnogięte stosowane są także jako podkonstrukcje okien, bram oraz innych elementów wyposażenia hal. Mogą być także stosowane jako podkonstrukcja pod panele fotowoltaiczne.

Poza komponentami produkowanymi w naszym zakładzie produkcyjnym (kształtowniki zimnogięte, blachy trapezowe, blachodachówka, opierzenia) jesteśmy w stanie zaoferować szereg akcesoriów niezbędnych do właściwego wykończenia budynku:

 • orynnowanie,
 • okna,
 • elementy złączne (śruby, wkręty),
 • uszczelki,
 • bramy,
 • wiele innych.
Kształtowniki zimnogięte Borga

Mocowanie - klipsy do ram

Jako jeden z niewielu producentów hal sprzedajemy jako komponent jedno z naszych kluczowych rozwiązań. Elementami, które pozwalają na szybki i precyzyjny montaż zetowników do ram konstrukcji głównej są tzw. „klipsy”.

Klipsy, przyspawane do ramy stalowej zgodnie z projektem, umożliwiają szybki i bezpieczny montaż zetowników. Standardowe otworowanie w zetownikach produkowanych w zakładach Borga jest zbieżne ze standardowymi otworami wywierconymi w naszych klipsach. Dzięki temu montaż może być szybki a automatyzacja i  standaryzacja otworowania w trakcie produkcji jest kluczem do osiągnięcia optycznie prostych i równych linii ścian i dachu.

Przykładowe renowacje przeprowadzone przez Borga
Kamil Sztekmiller
Kamil Sztekmiller

Kierownik ds. sprzedaży komponentów [blachy stalowe i profile Z/C]

+48 601 640 142 Zadzwoń
Jeżeli potrzebujesz komponentów budowlanych do renowacji swojego budynku - przedzwoń do nas. Przedstawimy wycenę na wszystkie niezbędne elementy. Jeżeli potrzebujesz wykonawcy - zaproponujemy dekarzy i monterów z którymi współpracujemy na co dzień.

TYPY ZREALIZOWANYCH RENOWACJI

 • Wymiana pokrycia dachowego i okładziny ściennej na nową lekką okładzinę dachową i ścienną Borga lub na izolowany system (system blacha-wełna-blacha, płyty warstwowe) bez naruszania konstrukcji nośnej dachu i ścian.
 • Wymiana i wzmocnienie konstrukcji drugorzędnej dachu i ścian oraz wymiana istniejących okładzin na nową okładzinę nieizolowaną (pokrycia ścienne i dachowe Borga) lub izolowaną (płyta warstwowa Borga, płyty warstwowe).
 • Montaż nowej okładziny (profile dachowe i ścienne Borga) w istniejącym betonowym lub ceglanym budynku, mocowanie do istniejących ścian.
 • Wymiana pokrycia dachowego z przygotowaniem pod panele fotowoltaiczne.
 • Produkujemy i sprzedajemy lekkie okładziny dachowe i ścienne, jak np. blachy trapezowe i blachodachówkę.
 • Produkujemy różne typy ram głównych, które pozwalają na rozwiązania różnych stanów obciążenia, przy czym nie blokują nas zdefiniowane moduły rozstawu kratownic. Jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać różne wysokości słupów, czy też asymetryczny rozkład mocowań, które dostosowujemy do konkretnych wymogów i potrzeb i które jednocześnie optymalizujemy w zależności od obciążenia i warunków lokalnych.
 • Produkujemy szereg elementów konstrukcyjnych wyposażenia i specjalnych profili umożliwiających zastosowanie różnych rozwiązań i zamknięcia otworów budowlanych, jak np.: okna, drzwi, bramy, elementy wentylacji i elementy systemu bezpieczeństwa i inne.
 • Dysponujemy własnymi sprawdzonymi rozwiązaniami systemowymi poszczególnych detali dzięki systemowi budowlanemu Borga, który został zoptymalizowany przez naszych statyków i projektantów oraz został sprawdzony w szeregu zrealizowanych inwestycji.
 • Dysponujemy doświadczonymi kierownikami projektów i zespołami montażowymi, którzy już od wielu lat pracują z naszym systemem.

Szereg realizacji stanowi w rzeczywistości połączenie dostępnych wariantów. Z tego względu znaczenie zasadnicze mają oględziny obiektu przez naszego pracownika, ocena możliwości wykonania i wskazanie dalszych kroków umożliwiających podjęcie właściwej decyzji, której efektem jest bezpieczna realizacja.  Musimy bowiem podkreślić, że nie we wszystkich obiektach renowacja gwarantuje powodzenie zarówno ze względów technicznych, czy względów bezpieczeństwa, jak też finansowych: krótko mówiąc renowacja często kosztowałaby więcej niż wybudowanie nowej hali.

Na podstawie długotrwałych doświadczeń zalecamy skorzystać z przykładów sprawdzonych rozwiązań powszechnie wykorzystywanych przez klientów, które kilkukrotnie podnoszą wartość użytkową wykonanych realizacji:

 • Zwiększenie powierzchni pod zadaszeniem dzięki spadowi dachu, przy czym nasz system konstrukcyjny umożliwia wykonanie do 6 m spadu bez słupa podporowego (powierzchnię tę można wykorzystać, jako np.: parking lub magazyn).
 • Ograniczenie zjawiska kondensacji pary pochodzącej z wilgotnego powietrza na dolnej stronie blachy dachowej dzięki zastosowaniu włókniny antykondensacyjnej (system Drop–Stop) i wentylacji wymuszonej za pomocą turbin wentylacyjnych.
 • Zapewnienie dopływu światła dziennego za pomocą długich ściennych pasów doświetlających.
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...