Search

Rodzaje hal magazynowych oferowane przez Borga

Wyróżniamy wiele typów konstrukcji hal magazynowychstalowe, żelbetowe, drewniane, murowane i hybrydowe – czyli zbudowane przy wykorzystaniu kilku technologii. Borga oferuje hale w konstrukcji stalowej. Do wyboru – zależnie od rozpiętości – mamy ramy spawane (blachownica) oraz kratownicę. Dzięki temu, że produkujemy oba najbardziej popularne rodzaje ram, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każde zapotrzebowanie inwestora.

Rodzaje magazynów

Magazyny mogą składać się z jednej lub wielu naw – zależy to od planowanego wykorzystania powierzchni. Z punktu widzenia technologii nie stanowi problemu nawet wybudowanie magazynu o szerokości 50 m bez podpór.

Wnętrze hali magazynowej BorgaW zależności od sposobu składowania wyróżniamy kilka rodzajów magazynów:

– niskiego składowania (do 4,2 m),

– średniego składowania (od 4,2 m do 7,2 m),

– wysokiego składowania (powyżej 7,2 m).

Borga ma w swoim portfolio każdy rodzaj magazynu wymienionego powyżej. Budynki zawsze są dopasowywane do indywidualnych potrzeb inwestora.

Przeznaczenie magazynu

Hala magazynowe Borga są wykorzystywane zarówno w przemyśle jak i w działalności rolniczej. W tym pierwszym przypadku są to najczęściej budynki połączone z funkcją produkcyjną.

W przypadku hal agro mamy do czynienia przede wszystkim z halami nieizolowanymi, w których magazynowane są płody rolne po ich zbiorze, natomiast w pozostałym okresie hala służy np. jako garaż na maszyny rolnicze i przyczepy. W wypadku magazynowania zboża niezbędne jest zaprojektowanie odpowiednich ścianek oporowych – jest to bardzo istotne z tego względu, że nie można takich ścianek opierać bezpośrednio o ramy konstrukcji głównej, jeżeli nie jest ona pod tym kątem zaprojektowana.

Szczególnym typem hal magazynowych są przechowalnie owoców. Są to najczęściej izolowane, zamknięte hale, bez dostępu światła, umożliwiające utrzymanie stałej temperatury. W konstrukcji stalowej możliwe jest także zaprojektowanie i wybudowanie chłodni lub mroźni.

Sposoby izolacji hal magazynowych

Hala magazynowa izolowanaW wypadku gdy potrzebne jest jedynie zadaszenie, możliwe jest wybudowanie wiaty, czyli hali bez ścian. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy pamiętać, że cena takiej hali nie będzie odbiegać od ceny hali nieizolowanej ze ścianami. Wynika to z tego, że w wypadku braku ścian w inny sposób na całą konstrukcję działają siły wiatru i musi być ona po prostu cięższa.

Typowym rozwiązaniem jest krycie ścian hal nieizolowanych blachą stalową profilowaną – Borga sama produkuje kilkanaście profili takich blach w swoim zakładzie produkcyjnym.

Jeżeli nie jest wymagana izolacja hali, ale wymagany jest w niej ciągły przepływ powietrza, a jednocześnie nie można sobie pozwolić na rozwiewanie składowanych towarów, bardzo dobrym rozwiązaniem jest pokrycie ścian blachą perforowaną. Działa ona w podobny sposób jak siatki przeciwwietrzne – umożliwia stałą wentylację na najwyższym poziomie, nie pozwalając przedostać się jednak do środka porywom wiatru.

W wielu wypadkach niezbędne jest utrzymanie dodatniej lub stałej temperatury w hali magazynowej. W sytuacjach tego typu izoluje się halę systemem blacha-wełna-blacha lub płytą warstwową.

Pierwszy z systemów opiera się na pokryciu dwustronnym ścian blachami stalowymi profilowanymi, wewnątrz. Pomiędzy zetownikami (rygle ścienne) umieszcza się wełnę mineralną, która dodatkowo chroniona jest przed wilgocią dzięki foli paroizolacyjnej. Jest to najestetyczniejsze rozwiązanie z tego względu, że konstrukcja drugorzędowa hali ukryta jest pod blachami wewnętrznymi.

Drugim, bardzo popularnym, system izolacji hali jest zastosowanie płyt warstwowych z odpowiednim rdzeniem. Dawniej był to głównie styropian, następnie nastąpiła era pianek PIR i PUR. Obecnie, w związku ze zamianami przepisów przeciwpożarowych, coraz częściej stosuje się rdzeń z wełny mineralnej, ze względu na jego niepalność.

Hala stalowa Quick&Easy by BorgaHale magazynowe standardowe poniżej 700 m2

Jeżeli inwestorowi nie zależy na dużej powierzchni hali, Borga ma do zaproponowania hale standardowe o powierzchni od ok. 200 m2. Do wyboru są trzy szerokości – 10, 12 i 14 m oraz dwie wysokości w okapie – 3,5 oraz 4,5 m.  Długość hali zaczyna się od około 19 m i może być zwiększana o moduły o długości ok. 7 m. Dzięki standaryzacji hale te cechują się wyjątkowo atrakcyjną ceną w porównaniu do hal projektowanych na zamówienie.

Borga, jako jedna z niewielu firm na rynku, może zaproponować tak szeroki asortyment budynków magazynowych. Dodając do tego przemyślany proces budowlany, doświadczone ekipy montażowe oraz działanie w myśl zasad wynikających z motta Przyjazne budowanie, mamy pewność efektu w postaci dotrzymania terminów wynikających z umowy oraz wysokiej i powtarzalnej jakości każdego budynku.

Przeczytaj również nasz poradnik na temat hal magazynowych:

  1. Budowa hal magazynowych — co warto wiedzieć?
  2. Jak wybrać działkę inwestycyjną pod halę magazynową
  3. Wentylacja w halach magazynowych i produkcyjnych
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...