Search

Budowa hal magazynowych — co warto wiedzieć?

Hale stalowe znajdują zastosowanie w najróżniejszych gałęziach przemysłu i gospodarki. Mowa tutaj zarówno o obiektach usługowych i produkcyjnych, jak i powierzchniach magazynowych. Ze względu na opłacalność finansową i czasową takiego rozwiązania, hale stalowe wypierają tradycyjne budynki murowane. Jak jednak przebiega budowa hali magazynowej? I co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Słowem wstępu

Stalowe hale to przede wszystkim bardzo szeroki zakres zastosowań. Co więcej, takie konstrukcje można wznosić praktycznie przez cały rok i to niezależnie od warunków pogodowych. Poza tym stalowe hale magazynowe to również szybka i bezproblemowa budowa, a także znacznie niższe koszty budowy. Takie obiekty są łatwe montażu i demontażu, co ułatwia późniejsze prace wykończeniowe i ewentualne modyfikacje. 

Hale stalowe to nowoczesne budynki, które odznaczają się trwałością i estetyką. W zasadzie możliwości personalizacji takiego projektu do wymagań klienta są nieograniczone. Na proces ten składa się nie tylko tworzenie samego projektu, ale również dopasowanie rozwiązań technologicznych i prefabrykacja elementów wraz z późniejszym montażem hali.

Czy do budowy hali magazynowej potrzeba pozwolenia?

Budowa hal magazynowych wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń. W przypadku tzw. hal tymczasowych, których okres użytkowania nie przekroczy 180 dni, wystarczy zgłosić fakt budowy. W tym celu należy spełnić dość restrykcyjne warunki, które są jasno określone w polskim prawie budowlanym. Najczęściej jednak konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę takiego obiektu, co również jest procesem wieloetapowym i skomplikowanym.

Mowa tutaj o wszelkich wnioskach, wypisach i wyrysach zagospodarowania przestrzennego, dokumentach zawierających analizę infrastruktury technicznej i szczegółowych projektach budowlanych. Etap ten jest niezbędny, aby proces budowy przebiegał sprawnie i bez zakłóceń. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się skorzystać z usług generalnego wykonawcy budowlanego, który zajmie się uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Po uzyskaniu zgody na budowę można rozpocząć prace wykonawcze. 

Na co zwrócić uwagę podczas budowy hali magazynowej?

Hale magazynowe odgrywają kluczową rolę w procesach przemysłowych, produkcyjnych i logistycznych. Dlatego też budowa hali powinna uwzględniać przeznaczenie obiektu i tym samym jego wielkość, wysokość i standard wykończenia. Często wykorzystuje się tutaj kryterium wysokości zależne od wysokości składowania towarów w magazynie. Istnieje też podział magazynów ze względu na funkcje (kontenerowy, dostawczy, celny itd.) i konstrukcję (otwarty, półotwarty, zamknięty).

Budowa hal magazynowych to inwestycja na długie lata. Znacznie ma tutaj wielkość powierzchni, lokalizacja, sposób składowania towarów, dodatkowe wymagania termiczne i inne założenia projektowe. Przykładowo należy pamiętać o wszelkich obciążeniach oddziałujących na posadzkę, a także zapewnieniu właściwej optymalizacji konstrukcji pod względem obudowy ścian, pokrycia dachowego oraz zainstalowanych drzwi i bram. Bardzo ważne jest także uwzględnienie elementów ochrony przeciwpożarowej, systemów wentylacji, ogrzewania, montażu oświetlenia, dostępu do światła słonecznego i zastosowania innych rozwiązań mogących zminimalizować koszty inwestycji.

Stal czy aluminium? Którą strukturę wybrać?

Projektowanie hal magazynowych to również wybór odpowiedniej konstrukcji. Wymienia się tutaj przede wszystkim konstrukcje stalowe i aluminiowe. Ważne jednak, aby hala magazynowa była lekka, przestronna i wygodna w użytkowaniu przez cały rok — niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.

Hale aluminiowe to rozwiązanie raczej sezonowe. Z kolei hale stalowe gwarantują trwałość i wytrzymałość na nawet bardzo duże obciążenia (np. te związane z dużymi opadami śniegu) i porywy wiatru do ok. 144 km/h. Konstrukcje stalowe są łatwe w transporcie oraz montażu i demontażu.

Jak wybrać poszycie hali magazynowej?

Poszycie musi być dostosowane do przeznaczenia hali magazynowej. Wymienić tutaj warto:

  • poszycie z blachy trapezowej (wysoka odporność na warunki atmosferyczne),
  • poszycie plandekowe (cechujące się lekkością),
  • poszycie z płyty warstwowej (odznaczające się świetną izolacją termiczną).

W zależności od rodzaju przechowywanych produktów i ich wrażliwości na warunki atmosferyczne zaleca się zastosowanie innych rozwiązań. Przykładowo, hale z pokryciem PCV wykorzystywane są raczej w konstrukcjach tymczasowych.

Łatwa rozbudowa w przyszłości

Budowa hali magazynowej to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Takie rozwiązanie pozwala zmodyfikować obiekt według potrzeb inwestora w dowolnym momencie. Nie ma żadnego problemu z dobudowaniem kolejnych pomieszczeń — montaż i demontaż hali może przebiegać niezależnie od warunków atmosferycznych. Mowa tutaj zatem o inwestycji w pełni funkcjonalnej, którą z łatwością można dostosować do dynamicznych zmian na rynku.

Przeczytaj również nasz poradnik na temat hal magazynowych:

  1. Jak wybrać działkę inwestycyjną pod halę magazynową
  2. Rodzaje hal magazynowych oferowane przez Borga
  3. Wentylacja w halach magazynowych i produkcyjnych
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...