Search

Jak wygląda projektowanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe to rozwiązanie niezwykle trwałe i bezpieczne. Znajdują one zastosowanie m.in. w budowaniu hal magazynowych czy innych obiektów przemysłowych, produkcyjnych, sportowo-rekreacyjnych i nie tylko. Co więcej, konstrukcje stalowe można tworzyć niezależnie od warunków atmosferycznych i pór roku. Jak zatem wygląda ich projektowanie w praktyce? Zapraszamy do lektury!

Jak zaprojektować konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe odznaczają się trwałością, wytrzymałością i łatwością montażu. Mogą wytrzymywać silne porywy wiatru, duże obciążenia i działanie wielu innych różnorodnych czynników zewnętrznych. Z perspektywy inwestorów jest to rozwiązanie tanie i szybkie w realizacji, a ponadto — dające ogromne możliwości. Halę stalową można bowiem w dowolnym momencie rozbudować, dostosowując obiekt do zmieniających się potrzeb rynkowych.

W projektowaniu konstrukcji stalowych najważniejsze są oczekiwania i pomysły klienta. Projektant musi sprostać wizji inwestora, choć niekiedy konieczne są kompromisy. Krok po kroku powstaje szczegółowy zarys planu, który później zostaje przeniesiony do programów graficznych, które ułatwiają stworzenie precyzyjnego rysunku. Wcześniej jednak należy zadbać o uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń na budowę obiektu.

Kto projektuje konstrukcje stalowe?

Projektowaniem i tworzeniem konstrukcji stalowej krok po kroku zajmuje się doświadczony producent hal stalowych. Jego zadaniem jest nie tylko dostosowanie projektu do potrzeb inwestora, ale również dostosowanie prac do harmonogramu budowy. Dzięki temu praca nie zwalnia tempa, a gotowy obiekt oddany zostaje do użytku w wyznaczonym terminie.

Producent hal stalowych zadba o pełen projekt konstrukcji. Uwzględnione tam zostaną wszelkie detale konstrukcyjne, a także wymagania związane z powierzchnią, spoinami, otworowaniem itd. Projekt konstrukcji stalowej wykonuje się na podstawie projektu budowlanego — w taki sposób, aby zachować wszystkie gabaryty konstrukcji stalowej.

Gdzie wykorzystywane są konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle, jako podstawa do tworzenia hal produkcyjnych i magazynowych. Dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów stalowych cała konstrukcja cechuje się lekkością, wytrzymałością i trwałością.

To jednak nie wszystko. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są bowiem w projektowaniu hal handlowo-usługowych, chłodni, mroźni, sortowni, supermarketów, hurtowni, wiat, myjni, hangarów lotniskowych, obiektów sportowych i wiele więcej. Każdy projekt da się dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora oraz specyfiki terenu. 

Na jakie czynniki zwracać uwagę podczas projektowania?

Proces projektowania konstrukcji stalowych to przede wszystkim odtworzenie wizji inwestora w zaawansowanym programie graficznym. To właśnie tak przygotowany projekt posłuży do wytworzenia części, a z czasem do montażu hali. Podczas projektowania kluczowe są obliczenia — obiekt musi być przystosowany do oczekiwanych obciążeń, a także stabilny i bezpieczny.

Już na samym początku trzeba uwzględnić warunki zagospodarowania terenu i uzyskać wszelkie zgody środowiskowe i pozwolenia na budowę. W projekcie powinny też znaleźć się informacje dotyczące ewentualnych dodatkowych pomieszczeń, rodzaju posadzki i jej wytrzymałości, systemów zabezpieczeń, systemów wentylacyjnych, zastosowanych materiałów itd. Każdy z etapów projektowych jest równie ważny — niedopracowanie jednego będzie oddziaływało na kolejny.

Przeczytaj więcej: Jak zabezpieczyć przed ogniem konstrukcje stalowe? 

Konstrukcja stalowa musi być bezpieczna, stabilna i funkcjonalna. Dobrze też, jeśli odznacza się przyjemną, lecz prostą estetyką. Prace nad projektem powinny być powierzone producentowi, który posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę w tworzeniu konkretnego rodzaju konstrukcji stalowej.

Projektowanie konstrukcji stalowych — najważniejsze etapy

Na samym początku wykonuje się projekt wykonawczy. Szczegółowo opisane zostaną tutaj najdrobniejsze detale konstrukcji i wymagania przestrzenne. Znajdą się tutaj również informacje związane z otworowaniem, materiałami złącznymi, spoinami, obciążeniami i wiele więcej.

Kolejnym krokiem jest zamówienie materiału, z którego zostanie wykonana konstrukcja stalowa. Kluczowe jest wówczas złożenie odpowiedniego jednorazowego zamówienia, tak, by zachować ciągłość wykonania projektu. Następnie trzeba zadbać o rozładunek materiału i jego transport na tzw. stanowiska robocze. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia, które znacząco przyspieszają bieżące prace i proces produkcji konstrukcji stalowych.

Następnym etapem jest prefabrykacja konstrukcji stalowej. Doświadczona kadra wykwalifikowanych pracowników musi się zająć dostosowaniem każdego z przygotowanych profili do potrzeb projektu. Mowa tutaj o docinaniu, spawaniu, wykonaniu blach aż po samo malowanie i zabezpieczanie antykorozyjne. Ostatnim krokiem jest przygotowanie dokumentacji powykonawczej z właściwym oznakowaniem, poświadczającym zachowanie wszystkich standardów budowlanych na terenie Unii Europejskiej.

Przeczytaj nasz poradnik na temat konstrukcji stalowych:

  1. Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych
  2. Konstrukcja stalowa dachu – rodzaje, wady i zalety
  3. Produkcja konstrukcji stalowych krok po kroku
  4. Jaką wybrać farbę do konstrukcji stalowych?
  5. Jak zabezpieczyć przed ogniem konstrukcje stalowe?
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...