Budowa hal stalowych, które przetrwają lata.
Czym wyróżniają się hale stalowe Borga?
Jako odpowiedzialna firma odpowiadamy za budowę konstrukcji stalowej od początku do końca. Rozumiemy potencjał, jaki tkwi w wykorzystywanych przez nas surowcach. Wszystkie elementy nośne produkujemy we własnych fabrykach, dbając o każdy detal. Nasi fachowcy są gwarancją szybkiego, bezpiecznego i rzetelnego montażu hal stalowych. Kontrolujemy cały proces budowy, odpowiadając za każdy z jej etapów. Od pomocy w zdobyciu pozwoleń na budowę aż po oddanie gotowego do użytkowania budynku. Wszystko to sprawia, że Borga jest wyjątkowym przedsiębiorstwem, któremu możesz zaufać.
W firmie Borga stawiamy na jakość i solidność. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam twierdzić, że nasze hale są godne polecenia w każdej branży potrzebującej solidnego budynku.
Hale systemowe w przeciwieństwie do innych konstrukcji na przykład murowanych czy drewnianych wyróżnia czas budowy – przy odpowiednich warunkach trwa on zaledwie dwa tygodnie. W zależności od potrzeb hale mogą być ocieplane, by w każdych warunkach pogodowych temperatura panująca wewnątrz utrzymywała się na tym samym poziomie.
Własna linia produkcyjna oraz projekty pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonanie wszystkich potrzebnych elementów. Oryginalne rozwiązania firmy Borga pozwalają na oszczędność pieniędzy i czasu. Wszystkie elementy hali produkowane są przez naszą firmę, co daje nam gwarancję najwyższej jakości.
Nasze hale stalowe od początku do końca stawiane są przez nasze przeszkolone i doświadczone ekipy monterów. Znają oni doskonale komponenty i proces budowy hali, co pozwala na sprawne, bezpieczne i profesjonalne wybudowanie budynku.
Budowa hali nie jest skomplikowana dla osób, które wiedzą jak to robić. Nasze ekipy składają się zazwyczaj z zaledwie czterech osób, co również wpływa na koszt budowy hali stalowej. Łatwość budowy hali wynika z powtarzalności pewnych elementów, ale również ich jakości i łatwości połączenia ze sobą. Można to niemalże porównać do stawiania budynku z idealnie pasujących do siebie puzzli, czy klocków.
Kolejną zaletą jest powtarzalność elementów. Stwarza to możliwość bezproblemowego rozbudowania hali, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli inwestor przewidzi taką możliwość na etapie budowy halę nieizolowaną można również w późniejszym czasie doizolować.
Wycena hali zawsze jest darmowa. Możesz zorientować się jakie poniesiesz koszty przy budowie hali i co najistotniejsze masz pewność, że cena ta nie ulegnie zmianie, jak niestety zdarza się to przy budynkach budowanych w innych technologiach.
Hale stalowe Borga mogą rozwijać się wraz z Twoją firmą i rozbudowywać wraz z nią.
Zanim powstanie hala stalowa Borga
Przed wybudowaniem hali warto przemyśleć wszelkie aspekty związane z posiadanym w przyszłości budynkiem. Nasi doradcy handlowi pomogą Ci przy wyborze odpowiednich rozwiązań. Korzystając z naszego doświadczenia będziesz mógł zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami i wybrać odpowiednie dla siebie. Pomogą też w dopełnieniu wszelkich formalności- począwszy od uzyskania pozwolenia na budowę, a na odbiorze gotowej hali kończąc.
Etapy powstawania hali stalowej
Budowa hali stalowej, jak każdego innego budynku, wymaga odpowiedniego przygotowania placu pod budowę. Firma Borga od samego początku uczestniczy we wszelkich pracach dlatego też dostarczamy zawsze instrukcję przygotowania miejsca pod budowę konstrukcji stalowej. Zastosowanie się do wytycznych i wskazówek znacznie przyspiesza i ułatwia dalszą pracę, jak również pozwala na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa osobom pracującym przy montażu.
Zaletą hal stalowych jest brak potrzeby pełnego fundamentu- wystarczające w zupełności są stopy fundamentowe. Są one projektowane i przygotowywane w zależności od rodzaju stawianej hali. Oczywiście przed przystąpieniem do dalszych prac kierownik projektu dokonuje odbioru, sprawdzając czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem.
Kolejnym, najważniejszym etapem jest stawianie konstrukcji głównej. Najistotniejszym elementem jest odpowiednie wypionowanie- zapewni ono w przyszłości bezpieczeństwo użytkowania budynku. Następnie na konstrukcji głównej montowane są klipsy, służące do mocowania konstrukcji drugorzędowej. Jest ona elementem wsporczym dla pokryć ściennych oraz dachowych, które są montowane w następnej kolejności.
Jeśli budowana hala nie wymaga izolacji przystępujemy do montażu stalowych blach profilowanych zawsze zaczynając od dachu, a następnie przystępując do ich montażu na ścianach. Na tym etapie zazwyczaj montowane są także naświetla naścienne, jeśli uwzględnia je projekt.
Przy halach izolowanych przed montażem blach zewnętrznych przygotowuje się folię paroizolacyjną, której zadaniem jest ochrona wełny mineralnej przed zawilgotnieniem. Następnie pomiędzy profilami „Z” układana jest warstwa izolacji również zabezpieczana folią od wewnątrz i pokrywana blachą trapezową wewnętrzną. Pozwala to na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku.
Drugim rozwiązaniem izolacyjnym stosowanym w konstrukcjach stalowych są płyty warstwowe. Taka opcja wykorzystywana jest zazwyczaj przy budynkach pełniących funkcje produkcyjne lub magazynowe. Same ściany od wewnątrz mogą zostać pokryte dodatkowo prefabrykatami kompozytowymi, drewnem itp.
Kolejnym etapem jest zamknięcie wszelkich otworów w hali jak okna, bramy czy drzwi. Po ich zamknięciu następuje montaż wszelkich obróbek blacharskich jak wiatrownice, narożniki, elementy kalenicowe. Potrzebna jest tu precyzja i dokładność zarówno dla właściwego zabezpieczenia elementów konstrukcji, właściwej izolacji przed warunkami atmosferycznymi jak i walorów estetycznych samego budynku.
Ostatnim już etapem jest odbiór końcowy hali stalowej. Polega on na sprawdzeniu jakości wykonania, zgodności z założeniami i projektem. Tutaj też inwestor może zgłaszać swe uwagi czy zastrzeżenia co do budynku. Po odbiorze można przystąpić do dalszych prac i wkrótce użytkowania budynku.
Przy dopełnieniu wszystkich wymagań co do placu budowy i odpowiednich warunkach atmosferycznych montaż hali stalowej zajmuje zaledwie dwa tygodnie, co jest nieporównywalne z czasem budowy budynku murowanego.
Rodzaje hal stalowych
Hale magazynowe |
Hale przemysłowe |
Ujeżdżalnie |
Hale dla rolnictwa |
Hale magazynowe dzieli się zazwyczaj ze względu na sposób składowania. Wyróżniamy tu ich trzy rodzaje:
Istotne jest również przeznaczenie magazynu. Mogą być to hale przemysłowe, w takim przypadku często hala pełni też funkcję produkcyjną. Drugim przykładem są hale magazynowe dla rolnictwa. Te służą zazwyczaj do przechowywania płodów rolnych, a w pozostałym czasie mogą pełnić funkcję garażową dla różnorodnych maszyn i urządzeń rolniczych. Są to zazwyczaj hale nieizolowane. Wyjątek stanowią magazyny owoców, w których zapewnienie stałej temperatury jest kluczowe w przechowywaniu. Istnieje także możliwość wybudowania hali stalowej, która będzie pełnić funkcję chłodni, czy mroźni. |
W zależności od potrzeb inwestora i rodzaju jego działalności przy halach stalowych budowanych dla przemysłu stosuje się dwa rodzaje rozwiązań konstrukcyjnych:
Zaletą ram spawanych jest optymalizacja ich przekroju do obciążenia oraz to, że w centralnym punkcie hali oferuje większą wysokość użytkową niż przy ścianach. Z kolei kratownica umożliwia łatwe przeprowadzenia linii technologicznych pomiędzy krzyżulcami. Hale przemysłowe można również podzielić na. izolowane i nieizolowane. W pierwszym przypadku stosowane są wspomniane już wcześniej dwa sposoby:
Wybór sposobu ocieplenia powinien być podyktowany docelową temperaturą jak powinna być utrzymana w hali bez względu na porę roku. |
Coraz częściej budowanymi przez nas halami są hale przeznaczone na ujeżdżalnie. Można tutaj skorzystać zarówno z systemu Quick & Easy jak i zlecić wykonanie indywidualnego projektu. Hale stalowe dostosowane do jazdy konnej są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem i świetnie się sprawdzają zarówno przy mniejszych jak i większych potrzebach związanych z tym typem sportu i rekreacji. | Osobnym sektorem są hale stalowe przeznaczone dla rolnictwa. O halach magazynowych i przemysłowych (które są wykorzystywane również w rolnictwie) wspominaliśmy już wcześniej, natomiast specyficznym rodzajem hal są hale inwentarskie, czyli przeznaczone do hodowli zwierząt. Można tu wyróżnić:
Hale stalowe przeznaczone do chowu żywego inwentarza są specjalnie zabezpieczane powłoką malarską dobraną do agresywności środowiska. Budynki te również mogą posiadać otwarte ściany- co sprawdza na przykład w przypadku obór, być wyposażone w zautomatyzowane kurtyny boczne, czy siatki przeciwwietrzne. Pozwala to na długotrwałe i efektywne użytkowanie budynku oraz zapewnia odpowiednie warunki przebywającym w nich zwierzętom. |
Hale stalowe dla rolnictwa, przemysłu i innych branż
Hale stalowe Borga znajdują zastosowanie w różnych sektorach i wykorzystywane są w wielu krajach świata. Budujemy obiekty przemysłowe, magazynowe, rolnicze (jak obory, kurniki, magazyny, garaże) komercyjne, biurowe i sportowe (w tym ujeżdżalnie). Projektujemy i produkujemy hale produkcyjne, hotele dla biznesu, hale magazynowe (izolowane i nieizolowane), wiaty, zadaszenia, budynki biurowo-magazynowe.
W zależności od tego jak dużej hali potrzebujesz jesteśmy w stanie zaoferować Ci różnorodne rozwiązania. Hala może być zaprojektowana indywidualnie do potrzeb klienta lub wybudowana z gotowych już, przygotowanych rozwiązań. Taką opcją jest nasz produkt Quick & Easy.
Produkowane przez nas hale Quick & Easy umożliwiają bardzo opłacalny wybór gotowej hali systemowej o ustalonych wymiarach. Co istotne konstrukcje stalowe budowane w systemie Quick & Easy można dowolnie rozbudowywać o kolejne moduły w miarę rozwoju i potrzeb. Standardowe szerokości hal Quick & Easy to 10, 12 i 14 metrów. Długość to 6 metrów. Mimo iż hale Quick & Easy są ustandaryzowane, istnieje tutaj też sporo opcji do wyboru. Hala może być ocieplana, mieć dodatkowe bramy lub drzwi, naświetla itp. Pozwala to na wybudowanie nawet małej hali w wysokim standardzie. Nawet jeśli skorzystasz z rozwiązań Quikc & Easy Twoja hala może być dostosowana do indywidualnych potrzeb i wymagań.
Niezależnie od tego, które z naszych rozwiązań wybierzesz, gwarantujemy Ci godnego zaufania partnera i budynek na lata. Budowa hal stalowych to nasza duma, jesteśmy bezkonkurencyjni w swoim fachu. Borga to jedyna firma, której potrzebujesz do produkcji hal.