Search

Montaż hali stalowej – opis kolejnych etapów prac

Hala stalowa jest jak klocki, które właściwie wyprodukowane i dopasowane pozwalają na szybką instalację, przy zachowaniu zasad BHP i wysokiej jakości montażu hali. Niezależnie od wybranej technologii ram głównych (w halach stalowych Borga mogą to być ramy portalowe lub kratownica) oraz innych różnic technicznych wyróżnia się następujące etapy budowy prowadzące do powstania budynku.

Plac budowy

Prace fundamentowe przy hali stalowejWłaściwe przygotowanie placu budowy pod halę stalową , mimo że nie kojarzone bezpośrednio z samym montażem, jest kluczowe dla jego szybkiego i właściwego przeprowadzenia. Borga dostarcza zawsze instrukcję przygotowania placu do montażu. Zastosowanie się do niej przyspiesza czas instalacji hali, dzięki czemu inwestor będzie mógł szybciej rozpocząć swoją działalność biznesową.

Fundamenty

Hala stalowa nie wymaga pełnego fundamentu (choć może takowy posiadać), a jedynie stóp fundamentowych. Hale Borga projektowane są najczęściej pod tym właśnie kątem – Borga dostarcza wytyczne fundamentowe i na ich podstawie są projektowane i przygotowywane stopy pod montaż konstrukcji hali stalowej.

Gdy fundamenty są gotowe następuje ich odbiór przez kierownika projektu. Dopiero po sprawdzeniu czy wszystko zostało wykonane zgodnie z założonymi wcześniej w projekcie wymiarami, można przystąpić do montażu samej hali.

Ramy główne

Ramy hali magazynowejJednym z najważniejszych etapów jest stawianie konstrukcji głównej. Tutaj najważniejsze jest jej wypionowanie – ma to wpływ na wygląd i bezpieczeństwo użytkowania hali magazynowej, czy produkcyjnej. Na konstrukcji głównej przyspawane są tzw. klipsy, które służą do zamocowania konstrukcji drugorzędowej, wykonanej z ocynkowanych ogniowo profili zimnogiętych Z. Konstrukcja drugorzędowa jest elementem wsporczym dla pokryć dachowych i ściennych przyszłej hali stalowej.

 

Montaż hali stalowej – okładzin ściennych i dachowych – hale nieizolowane

W wypadku hal stalowych nieizolowanych, wykorzystywanych np. jako magazyny dla rolnictwa, kolejnym krokiem jest montaż stalowych blach profilowanych na dachu oraz na ścianach (zawsze w tej kolejności). Jeżeli występują naświetla naścienne, montuje się je razem-najczęściej od razu po zamknięciu ścian, choć jeżeli sytuacja tego wymaga, mogą być montowane wraz z blachami ściennymi.

Montaż hali stalowej – okładzin ściennych i dachowych – hale izolowane

Montaż ścian z płyt warstwowych na konstrukcji stalowejHale stalowe izolowane są nieco bardziej skomplikowane, szczególnie w wypadku ocieplenia metodą blacha-wełna-blacha. W tym wypadku przed montażem blach zewnętrznych należy przygotować pod ich montaż folię paroizolacyjną, która w późniejszym okresie będzie chronić wełnę mineralną, będącą warstwą izolacyjną, od zawilgocenia (zawilgocenie powoduje utratę własności izolacyjnych wełny). Po zamknięciu ściany od zewnątrz pomiędzy profilami Z układa się warstwę izolacji, zabezpiecza od wewnątrz folią paroizolacyjną i blachą trapezową wewnętrzną.

W wypadku montażu pokrycia izolowanego w postaci płyt warstwowych (spotykane najczęściej w halach produkcyjnych lub ogrzewanych magazynowych) sam montaż nie odbiega znacznie od montażu blach profilowanych w halach nieizolowanych.

Możliwe jest także wykorzystanie innych rodzajów materiałów przeznaczonych na pokrycia ścian – np. drewno, prefabrykaty kompozytowe lub szklane witryny – powinny one zostać zamontowane po zamknięciu pozostałej części ścian.

Montaż hali stalowej – bramy, okna i drzwi

Kolejnym krokiem budowy jest etap zamknięcia wszystkich otworów w hali zaprojektowanymi komponentami budowlanymi.Hala stalowa - okna i płyty warstowe

Większość hal stalowych wyposażona jest w naświetla, dzięki którym można ograniczyć użycie światła sztucznego w godzinach pracy hali. W halach nieizolowanych stosuje się najczęściej poliwęglanowe naświetla ścienne, charakteryzujące się tym samym kształtem co blachy profilowane użyte jako okładzina ścienna.

Hale stalowe izolowane naświetla się najczęściej w dwojaki sposób. Przede wszystkim przy użyciu okien doświetlających w wystarczający sposób okolice ścian. Poza tym przy użyciu świetlików kalenicowych, które z kolei najlepiej doświetlają centralną część hali. Ma to znaczenie przy halach szerokich, w których najczęściej używa się równocześnie obu rozwiązań.

Ostateczne zamknięcie hali polega na montażu drzwi oraz wrót nieizolowanych lub bram izolowanych (zależnie od tego jaki rodzaj hali jest budowany).

Wrota przesuwne w halach nieizolowanych (najczęściej budynki przeznaczone na ujeżdżalnie lub magazyny rolnicze) montowane są przez ekipy montażowe Borga. Bramy podnoszone z kolei montowane są przez wyspecjalizowanych monterów firm dostarczających bramy. Jest to niezbędne ze względu na specyfikę i skomplikowanie takiego montażu oraz zachowanie gwarancji.

Zamknięcie otworów w dachu i ścianach to przedostatni etap budowy.

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie i orynnowaniePo zamknięciu ścian i dachu przychodzi czas na montaż obróbek blacharskich, takich jak np. narożniki, wiatrownice, elementy kalenicowe itp. Dokładność tego montażu jest kluczowa zarówno dla walorów estetycznych budynku jak dla właściwego zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych i izolacji przed działaniem warunków atmosferycznych.

Odbiór końcowy

Zwieńczeniem procesu budowy hali stalowej jest odbiór końcowy, w czasie którego sprawdza się jakość wykonania, zgodność z założeniami i jakość pracy. Na tym etapie inwestor lub jego pełnomocnik mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia project managerowi. Po odbiorze budynku Inwestor może przystąpić do dalszych prac związanych z np. instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi oraz montażem elementów niezbędnej technologii.

(C) Borga Sp. z o.o.

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal stalowych:

  1. Koszt budowy hali stalowej: od czego zależy cena za m2 i jak ją obniżyć?
  2. Gwarancja ze stali – dożywotnia gwarancja na hale
  3. Hala stalowa czy murowana?
  4. Przygotowanie placu budowy do montażu hali stalowej
  5. Jak przygotować się do wyceny hali stalowej
  6. Co wpływa na czas budowy hali stalowej?
  7. Jak zbudować halę stalową krok po kroku?
 
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...