Search

Co wpływa na czas budowy hali stalowej?

Jednym z pierwszych pytań, które pojawiają się na spotkaniach z inwestorami planującymi budowę hali stalowej jest pytanie o termin realizacji i czas samej budowy. W ogólnym przekonaniu proces budowlany jest zależny głównie od pogody i pory roku. To prawda. Ale jest jeszcze wiele innych, często bagatelizowanych elementów, które mają bezpośrednie przełożenie na szybkość prac instalacyjnych.

Przygotowanie placu budowy

Stopy fundamentowe i belki podwalinowe hali stalowejWłaściwe, czyli zgodne z wytycznymi Borga, przygotowanie placu budowy jest kluczowym elementem wpływającym na czas montażu. Wszelkie błędy w przygotowaniu zostają uwypuklone szczególnie w wypadku złej pogody. Chodzi tu przede wszystkim o właściwe utwardzenie terenu wokół fundamentu i wewnątrz planowanej hali oraz o dostępność do tego terenu z każdej strony.

Sam montaż hali stalowej odbywa się przy pomocy dźwigów i podnośników nożycowych. Muszą one mieć możliwość bezpiecznego przemieszczania się wzdłuż ścian i wewnątrz. Wilgotna ziemia powoduje, że wózki mogą się zakopywać bądź tracić stabilność. Jest to niedopuszczalne ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli zastajemy taką sytuację na placu budowy montaż opóźnia się co najmniej o czas właściwego przygotowania podłoża. W sezonie może się zdarzyć, że hala „wypadnie z harmonogramu” i montaż zostanie przesunięty o miesiąc lub więcej.

Niemniej istotne jest właściwe zaplanowanie wjazdu na budowę i miejsc rozładunku. Dostawy komponentów budowlanych odbywają się ciągnikami siodłowymi z naczepami o dopuszczalnej masie całkowitej 24T (typowe TIRy). Musza one mieć możliwość manewrowania na drogach dojazdowych oraz na samym placu budowy. Podczas rozładunku używa się dźwigu lub wózków widłowych. Same komponenty budowlane muszą zaś być bezpiecznie składowane w pobliżu miejsca budowy, jednak tak, aby nie przeszkadzały w kolejnych rozładunkach lub montażu. Wszelkie utrudnienia na tym polu mogą powodować opóźnienia w instalacji budynku.

Skomplikowanie hali

Montaż ram głównych hal BorgaNa termin realizacji ma oczywiście wpływ wielkość hali i jej skomplikowanie. Najszybciej montuje się hale nieizolowane bez elementów dodatkowych takich jak antresole czy suwnice. Na przykład prostą halę magazynową o rozpiętości dwudziestu paru metrów i powierzchni około 1000 m2 można zmontować już w niecałe dwa tygodnie. Jeżeli jednak budynek jest przeznaczony na halę produkcyjną, izolowaną płytą warstwową, z dużą ilością okien, bram i naświetli kalenicowych, wyposażona w kilka suwnic – montaż może wydłużyć się dwu- a nawet trzykrotnie.

Doświadczenie ekip montażowych

Dobrzy pracownicy zawszę są największym kapitałem firmy. Borga ma to szczęście, że ludzie pracują tu przez wiele lat. Przekłada się to na setki lub czasem nawet tysiące godzin spędzonych przy montażu hal magazynowych, przemysłowych czy rolniczych. A to doświadczenie i umiejętność przewidywania i właściwego planowania pracy mają kluczowy wpływ na dotrzymanie  zaplanowanych terminów realizacji przy zachowaniu wysokiej jakości montażu.

Zoptymalizowany proces budowlany

Wszystkie wspomniane powyżej elementy są częścią przemyślanego procesu budowlanego, rozpoczynjącego się od podpisania umowy i  właściwego harmonogramowania. Mądrze opisany proces jest klamrą, która spina wszystkie pozostałe elementy. To dzięki temu można zoptymalizować terminy projektowania, produkcji i dostaw – ma to bezpośrednie przełożenie na termin rozpoczęcia instalacji. Dobrze opisany proces wspomaga też prowadzenie samej budowy. To w nim są określone kolejne kroki ekip montażowych oraz czas wykonania konkretnych prac. Dzięki temu można mierzyć efektywność pracy poszczególnych ekip co pozawala na bieżącą kontrolę nad zaawansowaniem budowy i dotrzymanie terminów zapisanych w umowie z inwestorem.

Pora roku i pogoda

Wzmiankowana na początku pogoda ma oczywiście niebagatelny wpływ na szybkość postępów budowy. Na naszych budowach jednym z najważniejszych elementów jest bezpieczeństwo pracowników. A nie wszystkie prace mogą być wykonywane przy silnym wietrze czy ulewnym deszczu – np. montaż blach dachowych.

Montaż blach dachowy w systemie budowlanym BorgaKolejnym elementem jest także oczywiście pora roku. Najlepiej jest pracować przy świetle naturalnym, choć możliwy jest także montaż przy oświetleniu sztucznym. W miesiącach zimowych, poza krótkim dniem, mamy do czynienia z niskimi temperaturami, które wymuszają na pracownikach robienie częstszych przerw w celu ogrzania się w pomieszczeniach socjalnych.  Planując budowę jesienią lub zimą należy mieć to również na uwadze.

Przyjazne budowanie

Staramy się zawsze rozmawiać z inwestorami o powyższych elementach. Pracując w myśl naszego motto, jakim jest Przyjazne budowanie, staramy się zachować daleko idące zasady transparentności. Robimy wszystko, aby oddać zakupioną u nas halę jak najszybciej. Ale bardzo ważna jest też świadomość inwestorów, że sami też mają duży wpływ na nas i na naszą pracę. A szybkie zakończenie budowy jest zawsze obopólnym sukcesem.

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal stalowych:

  1. Koszt budowy hali stalowej: od czego zależy cena za m2 i jak ją obniżyć?
  2. Gwarancja ze stali – dożywotnia gwarancja na hale
  3. Hala stalowa czy murowana?
  4. Przygotowanie placu budowy do montażu hali stalowej
  5. Jak przygotować się do wyceny hali stalowej
  6. Montaż hali stalowej – opis kolejnych etapów prac
  7. Jak zbudować halę stalową krok po kroku?
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...