Search

Hale stalowe w Pomorskiem

Borga ma swoją siedzibę w Gdańsku nieopodal lotniska. Od początku istnienia firmy w Polsce do roku 2015 mieściliśmy się w Gdyni. Przez te 30 lat na polskim rynku zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy tysiące hal stalowych w Europie Środkowej i Skandynawii. Wiele naszych ambitnych projektów zostało przeprowadzonych w województwie pomorskim.

Nasze realizacje w Gdańsku i okolicach

W Gdańsku i okolicach wybudowaliśmy wiele hal magazynowych i produkcyjnych. Poniżej przykłady wraz z opisami.

 • TopQ – izolowana hala drukarni – produkcja i biura w jednym.
 • Handlopex – magazyn nieizolowany na opony
 • Fenster-Keller – izolowana hala magazynowa dla producenta stolarki aluminiowej i konstrukcji stalowych

Budynki Borga w Lęborku i okolicach

 • Luxprint – magazyn izolowany dla drukarni
 • DJ Products – firma branży narzędziowej i automatyki
 • ZWAE – zakład wytwórczy aparatów elektrycznych

Hale Borga w Bytowie i okolicach

 • Polmor – producent konstrukcji i podzespołów dla przemysłu kolejowego oraz maszyn ze stali węglowej, nierdzewnej i aluminium dla przemysłu przetwórczego
 • Drutex – największy producent stolarki okiennej w Polsce
 • Wireland – producent wyposażenia sklepów i konstrukcji stalowych

Hale Borga w Słupsku i okolicach

 • Fimal – hurtowania budowlana z Grupy PSB
 • EuroLedLighting – producent oświetlenia LED

Hala serwisowa z myjnią

Przykłady hal opartych na konstrukcji stalowej na Kaszubach

 

Rodzaje hal stalowych oferowanych przez Borga

Borga prowadzi działalność na kilku rynkach. Podczas wyceny inwestycji koncentrujemy się na konstrukcji stalowej – ramy główne wraz z ocynkowaną konstrukcją wsporczą (zetowniki itp.) oraz okładzinach ścian i pokryciu dachów.

Jeżeli nie jest to określone przy wycenie, nie uwzględniamy wykonania fundamentów, posadzki, elementów konstrukcji murowanej , instalacji wewnętrznych i innych prac, które wykraczają poza branże stalową (czyli kompleksowo całej inwestycji). Natomiast zawsze wliczamy do kosztów budowy dostawę komponentów na budowę i ich montaż.

Jeżeli inwestor jest nastawiony na kompleksowe rozwiązania lub potrzeba kompleksowych prac wynika z potrzeb projektu i przeznaczenia budynku – współpracujemy z wieloma firmami oferującymi usługę Generalnego Wykonawstwa. Aspektem, który będzie wspomniany w dalszej części, jest także teren wokół hali i jego zagospodarowanie.

Hala nieziolowana agro

Budowa hali magazynowej

Przed rozpoczęciem wyceny budowy hali magazynowej trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące całej inwestycji, obciążenia pożarowego i komunikacji wewnątrz obiektu . Często pomijanym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest ubezpieczenie hali po jej wybudowaniu.

Hala magazynowa może być budynkiem nieizolowanym (w takim wypadku należy zadbać o zabezpieczenie przez skroplinami – Borga daje to rozwiązanie w standardzie) lub hale izolowane. Do izolacji używa się płyt warstwowych lub przebadanych przez Borga rozwiązań typu blacha-wełna-blacha lub podobnych.

Koszt budowy hali magazynowej jest zależny m.in. od:

 • typu dobranej konstrukcji głównej,
 • powierzchni i wysokości obiektu,
 • rodzaju i grubości izolacji,
 • strefy wiatrowej i śniegowej,
 • instalacji, posadzki, fundamentów, akcesoriów.

Budowa hali produkcyjnej

Aby zaplanować budowę hali produkcyjnej trzeba przede wszystkim mieć przemyślaną technologię, która będzie wykorzystywana. W zależności od rodzaju działalności zależy dobór podsadzki czy rozplanowanie doświetlenia powierzchni wewnątrz hali (naturalne / sztuczne).

Jednym z najważniejszych elementów na etapie koncepcyjnym, jest przewidzenie wszystkich dodatkowych obciążeń technologicznych, tak aby konstrukcja z jednej strony konstrukcja była maksymalnie zoptymalizowana a z drugiej dopasowana do zaplanowanych i możliwych do dodania obciążeń.

Dobrym przykładem jest tu instalacja fotowoltaiczna – nie musimy jej montować od razu, musimy jednak wiedzieć jaki będzie jej ciężar i przewidzieć go już na etapie projektowania i budowy hali.

Ujeżdżalnie konne

W przypadku ujeżdżalni konnej należy dobrać takie rozwiązania techniczne i ciągi komunikacyjne, które z jednej strony są optymalne pod kątem kosztu budowy hali, ale jednocześnie są

Hala produkcyjna - blacha sinus

zaprojektowane w sposób mający na uwadze bezpieczeństwo i dobrostan zwierząt.

Nic zatem nie przeszkadza, aby konstrukcja hali opierała się na prefabrykowanych ramach stalowych, okładziny ścian (np. Borga Sinus lub Borga BPE 18) i pokrycie dachu (np. Borga Super 40 lub Borga BPD 18) były wykonane z profilowanych blach stalowych (w tym wypadku ważne jest wykorzystanie wysokiej jakości, markowych materiałów, pozwalających na długofalowe bezproblemowe korzystanie z budynku). Ale na przykład same stajnie (np. stajnie angielskie lub boksy wewnątrz hali) najczęściej wykonywane są w technologii murowanej oraz drewnianej.

Gdyby patrzeć tylko z punktu widzenia ceny stal okazałaby się bezkonkurencyjna. Ale najczęściej inwestorzy, którzy są właścicielami gruntu i planują rozbudowę stadnin chcą aby stajnie były wykonane w podobnej technologii jak inne budynki użytkowe.

Dzięki wysokiej jakości materiałów wykorzystywanych w halach Borga oraz możliwości pokrycia ścian drewnianymi panelami, nasze ujeżdżalnie potrafią doskonale wpisać się w klimat ekskluzywnych ośrodków jeździeckich.

Hale agro – dla rolników

Hale przeznaczone dla gospodarstw rolnych muszą się cechować wysoką wytrzymałością i wysoką funkcjonalnością. W porównaniu do hal namiotowych, cechują się o wile większą wytrzymałością i długowiecznością. W przypadku konstrukcji stalowej spawanej bardzo ważne jest aby była ona zoptymalizowana.

Dzięki optymalizacji przekrojów słupów i rygli, można także zoptymalizować koszty budowy hali. Optymalizacja polega na tym, że przekroje słupów są kalkulowane przez konstruktorów zgodnie z ich faktycznym i zgodnym z normami europejskimi obciążeniem. Przykładem ram optymalizowanych jest rama Borga Skara.

W zależności od rodzaju działalności i przeznaczenia hali (garaż, przechowalnia zboża, inny rodzaj funkcji magazynowych) można dobrać dodatkowe akcesoria. Mowa w tym wypadku o ścianach wewnętrznych, ściankach oporowych, dodatkowemu doświetlaniu, wentylacji, zautomatyzowanych kurtynach i siatkach przeciwwietrznych czy bramach podnoszonych elektrycznie.

W wypadku budowy hali nieizolowanej nieodzownym elementem jest włóknina antykondensacyjna, zabezpieczająca przed powstaniem skroplin po wewnętrznej stronie blachy przy powstaniu różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem hali a środowiskiem zewnętrznym (najczęściej na przełomie nocy i dnia). Włóknina ta jest standardowym wyposażeniem nieizolowanych hal Borga.

Hale ze stali – koszt budowy i wycena

Przy pierwszym spotkaniu z potencjalnym inwestorem zawsze pad pytanie „A ile mniej więcej kosztuje taka hala w wymiarach około a x b?„.

Nawet mając dokładne wymiary i wstępny szkic nie da się ot tak podać ceny. Tym bardziej, że w wypadku optymalizacji rozwiązań nie występuje cennik z kosztem m2. Każdy budynek jest liczony indywidualnie. Cena konstrukcji stalowej i samej hali jest zależna od konkretnego przypadku.

Przekładowe elementy wpływające podczas wyceny na koszt budowy hali stalowej:

 • strefa wiatrowa i śniegowa, czyli dokładna lokalizacja budynku,
 • szerokość – każdy producent hal systemowych wie, w jakich wymiarach jego udynki wychodzą „najtaniej” – w wypadku Borga optymalną szerokością dla ram spawanych jest wartość pomiędzy 20 a 30 m,
 • długość i rozstaw ram (najczęściej od 5,5 do 6,5 m),
 • wysokość w okapie i spadek dachu,
 • sposób i grubość izolacji,
 • dodatkowe obciążenia, które mają być przenoszone przez konstrukcję,
 • ilość akcesoriów typu bramy, drzwi, naświetla lub okna, antresole, suwnice, itp.

I tak jak zawsze występują zależności pomiędzy ceną a gabarytem samej hali, tak trzeba pamiętać, że, jak w każdym projekcie, występują koszty stałe i zmienne. Te pierwsze utrzymują się na podobnym poziomie, wraz ze wzrostem wielkości wycenianej hali (np. koszt przejazdu ekipy budowlanej na miejsce budowy, koszty projektowe, zabezpieczenia BHP, itp.). Koszty zmienne natomiast mają bezpośredni związek z każdym dodatkowym m2 (np. koszty komponentów, czas pracy, rodzaj użytych narzędzi, sprzętu itp.). Dlatego wraz ze wzrostem powierzchni hali cena za m2 ma tendencję do obniżania się – przy zachowaniu tych samych funkcji i akcesoriów oraz innych cech specyficznych dla danego projektu.

Patrząc na koszt budowy hali magazynowej czy produkcyjnej należy pamiętać, że koszty całościowe to nie tylko koszt samej instalacji, ale także prace ziemne, przygotowanie fundamentów, przygotowanie terenu wokół obrysu hali, wykonanie posadzki. należy pamiętać o dodaniu kosztów wykonania ścian murowanych bądź przeciwpożarowych, wykończenia hali stalowej (inne instalacje wbudowane w halę, branże niestalowe), zagospodarowania działki wokół

 

Przykładowe lokalizacja hal Borga w Polsce

Budowa hali – od czego zacząć planowanie inwestycji?

Przed zakupem działki należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić o warunki zabudowy. Te działania odpowiedzą przede wszystkim na pytanie jaki rodzaj działalności można prowadzić i jakiego rodzaju i jakiej wielkości budynki budować.

Rozwiązania techniczne

Dobór rozwiązania technicznego, mający ostateczny wpływ na wysokość kosztów budowy hali, jest zależny m.in. od przeznaczenia budynku i obciążeń pożarowych, rodzaju gruntu i kosztów prac ziemnych i fundamentowych.

Klasa pożarowa

Klasa pożarowa budynku jest zależna od wykorzystanych materiałów budowlanych, rozwiązań technicznych dachu i naświetli (np. automatyczne klapy dymowe), technologii budowy ścian zewnętrznych. Zawsze warto rozważyć oddzielenie części biurowej w technologii murowanej – mamy wtedy inne strefy pożarowe dla biur i samej hali.

Rola architekta

Architekt jest odpowiedzialny za całokształt projektu i to ona ma główny wpływ na to ile kosztuje budowa hali. Jest też odpowiedzialny za przeprowadzenie przez proces od wstępnych szkiców obiektu, do doboru poszczególnych rozwiązań branżowych oraz zagospodarowanie terenu wokół hali oraz sprawdzenie czy działka nie podlega np. pod konserwatora zabytków lub pod ochronę archeologiczną.

Współpraca z producentem

Koszt budowy hali jest zależny także od tego czy współpracuje się z producentem, mającym pod swoją opieką cały proces budowalny (projektowaniem produkcja, montaż) czy tylko z firmą pośredniczącą, zamawiającą projekt, , produkcję i cały zakres prac budowlanych na zewnątrz.

Gwarancja i wsparcie w trakcie trwania inwestycji

Koszty budowy hali to nie wszystko. Ważne aby sprawdzić na co dokładnie jest gwarancja i na jak długi okres jest przyznawana. Najczęściej jest ona zależna od jakości konstrukcji stalowej i wbudowanych akcesoriów i ich parametrów.

Warto też mieć pewność, że dostawca prac zapewni też wsparcie na każdym etapie inwestycji. Inwestor nie musi by ekspertem w budowie hal, powinien jednak mieć wsparcie ekspertów w tej dziedzinie.

W Borga zależy nam na długofalowych relacjach z inwestorami. Znamy swój produkt i wiemy, że jego cena jest potwierdzona przez oferowaną przez nas jakość. Dlatego na nasze hale jesteśmy w stanie, przy spełnieniu kilku warunków określonych w regulaminie, dać długą gwarancję.

A gdyby gwarancja była dożywotnia?

Jako pierwsi na rynku zdecydowaliśmy się dać dożywotnią gwarancję na hale stalowe – Gwarancję ze stali. Koszt budowy hali to jedno, ale najważniejsze jest jej wieloletnie bezproblemowe użytkowanie. W długim okresie najbardziej opłacalne są rozwiązania, które w długim okresie powoduje oszczędność kosztów eksploatacji i remontów budynku.

 

Izolowana hala produkcyjna

 

Od czego zależy wycena hali stalowej?

W praktyce każda hala musi być wyceniona indywidualnie. Nie powinno się podawać ceny za metr kwadratowy obiektu na podstawie samych wymiarów – takie podejście jest manipulacją. Należy wziąć pod uwagę założone parametry wewnętrzne jak np. projektowana temperatura czy przeznaczenie. Innymi akcesoriami cechują się magazyny, innymi hale produkcyjne. Przepisy różnicują je np. z punktu widzenia poziomu doświetlenia wnętrza.

Wybór konstrukcji obiektu zależy od obciążeń, które mają być przenoszone przez dach i ściany. Koszty budowy hali zależą także od zakresu prac budowlanych, samego systemu budowlanego, optymalizacji rozwiązań technicznych, zaplanowania rozmieszczenia dodatkowych instalacji.

Każdy projekt, budynek, hala magazynowa, produkcyjna, agro czy ujeżdżania musi być wyceniony indywidualnie. Wycena dokonywana jest bez dodatkowych koszów.

[Autorzy: Magdalena Zimnoch, Marek Romik]

Wyceń swoją halę

Skontaktuj się z naszym doradcą techniczno-handlowym:

Magdalena Zimnoch
Magdalena Zimnoch

Doradca Techniczno-Handlowy [hale stalowe] - woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie (północny wschód)

+48 609 137 793 Zadzwoń
Z chęcią opowiem więcej o naszych rozwiązanych technicznych.

Hale stalowe od firmy Borga to ergonomiczne obiekty przemysłowe, magazynowe oraz rolnicze, których budową zajmujemy się od ponad 40 lat. W województwie pomorskim posiadamy liczne realizacje w okolicach Gdańska, Słupska, Gdyni czy Chojnic. Nasze obiekty charakteryzuje najwyższa jakość wykonania oraz ergonomia. Słuchamy naszych klientów oraz odpowiadamy na ich potrzeby.

Firma Borga Polska to przedsiębiorstwo o szwedzkich korzeniach, którego siedziba znajduje się w Gdańsku. Ponad czterdziestoletnie doświadczenie zapewnia najwyższą jakość usług, zaś korzystanie z elementów konstrukcyjnych produkowanych we własnych fabrykach gwarantuje solidność i trwałość naszych budynków.  

Przez wiele lat istnienia na rynku wypracowaliśmy własne rozwiązania i wyspecjalizowaliśmy się w projektowaniu i montażu hal stalowych o zróżnicowanym zastosowaniu. Współpracujemy z naszymi inwestorami od początku do końca – tworzymy projekt w oparciu o potrzeby klienta, pomagamy w uzyskaniu potrzebnych pozwoleń, produkujemy komponenty potrzebne do budowy hal, montujemy i gotową realizację wraz z całą dokumentacją oddajemy w ręce klienta.

Niezależnie od ilości zrealizowanych projektów, każdego klienta traktujemy indywidualnie, wsłuchując się w jego potrzeby i oczekiwania.  Dowodem na to jest stale rosnąca liczba zapytań płynąca z terenu całego województwa, a także kraju.

Jednym z naszych wyróżników są stosowane ramy konstrukcyjne. Wszystkie nasze projekty oparte są na sprawdzonych ramach stalowych o unikatowej konstrukcji, będących efektem wieloletnich prac projektowych prowadzonych we współpracy ze szwedzkimi instytutami technologicznymi. Nasze ramy dostępne są w wielu wersjach, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie odpowiadające zapotrzebowaniu każdego inwestora.

Do najpopularniejszych konstrukcji należą:

 • Skara dostępna w wersjach zróżnicowanych między innymi pod względem rozpiętości, wysokości oraz rozszerzeń ramy takich jak przybudówki lub zadaszenia;
 • Gdynia znajdująca powszechne zastosowanie w przemysłowych budynkach o niewielkim kącie nachylenia dachu i dużej rozpiętości;
 • Uddevalla – rama o znacznym kącie nachylenia dachu przeznaczona do magazynów o bardzo dużej rozpiętości;
 • Brno – rama umożliwiająca uzyskanie stałej wysokości hal o niewielkiej rozpiętości.

Ponadto w swojej ofercie mamy także konstrukcje oparte na kratownicach. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania jesteśmy w stanie zbudować hale o znacznej rozpiętości. Rozwiązanie to wykorzystywane jest głównie przy budowie hal magazynowych, chłodni czy hal komercyjnych.

Budowanie w technologii lekkiej jest alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Stosowanie lekkich obiektów wspartych na konstrukcji stalowej i pokrytych płytami warstwowymi lub blachą trapezową daje gwarancję dużo szybszego wykonania nawet obiektów wielkogabarytowych. Ponadto zastosowanie naszych rozwiązań umożliwia stawianie hal przez cały rok, bez większego zwracania uwagi na pory roku – np. po zakończeniu prac fundamentowych jesienią możliwe jest wznoszenie hal zimą, by wczesną wiosną spokojnie móc rozpocząć korzystanie z nowego obiektu.

Wśród naszych klientów z województwa pomorskiego przeważają inwestorzy z drugiego sektora gospodarki, a więc firmy z branży przemysłowej, które szukają skutecznych rozwiązań przede wszystkim w obszarze budowy i utrzymania hal produkcyjnych i magazynowych. Każdemu z naszych klientów zależało na stworzeniu przestrzeni optymalnie dopasowanej do całego procesu produkcji – od składowania komponentów, poprzez odpowiednio zoptymalizowany proces produkcji i magazynowanie gotowych wyrobów.

W dalszej kolejności inwestorami z Pomorza są firmy działające w obszarze rolniczym, szukające pomieszczeń magazynowych i garażowo-magazynowych. Coraz większe zainteresowanie obserwujemy także wśród inwestorów reprezentujących trzeci sektor gospodarki czyli handel.  

Przykładowe zastosowanie naszych hal stalowych w województwie pomorskim:

 • hale magazynowe (Gdańsk; Darłowo – ok.50 km od Słupska; Gurcz – ok.13 km od Kwidzyna; Lucin – ok.40 km od Lęborka)
 • hale produkcyjne (Bytów; Lębork; Potęgowo – ok. 20 km od Lęborka; Łubiana – ok.10km od Kościerzyny)
 • biurowo-magazynowe (Słupsk; Puzdrowo – ok.30 km od Lęborka)
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...