Search

Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych

Wszelkie konstrukcje stalowe użyteczności przemysłowej wymagają zastosowania zabezpieczeń antykorozyjnych. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy hala, magazyn, zbiornik, dach, czy linie produkcyjne znajdują się w miejscu narażonym na silne oddziaływanie wilgoci. Na szczęście konstrukcje stalowe można w łatwy sposób zabezpieczyć przed korozją, choć wymaga to odpowiedniej wiedzy i przygotowania.

Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych — sposoby

Ryzyko korozji stali może zaistnieć już w fazie projektowej. Co więcej, nie da się jej na zawsze zatrzymać, choć proces jej powstawania można znacznie spowolnić, a szkody zminimalizować. Kluczowy jest tutaj przede wszystkim dobór odpowiednich materiałów i neutralizacja miejsc szczególnie zagrożonych, takich jak różne zagłębienia, w których może się gromadzić woda.

Równie ważne jest właściwie łączenie elementów. Należy uważać, aby w procesie produkcyjnym nie powstało zbyt wiele śrub i spawów. Ponadto pewne zabezpieczenia antykorozyjne warto wdrożyć już na samym początku realizacji takiej inwestycji. W tym celu wykorzystywane są m.in. zewnętrzne powłoki antykorozyjne, czyli odpowiednie farby i podkłady. 

Preparaty antykorozyjne

W kontekście zabezpieczeń antykorozyjnych stali konstrukcyjnej stosuje się podkłady i farby nawierzchniowe lub takie preparaty, które łączą obydwie funkcje. Mowa tutaj o:

 • Farbach dwuskładnikowych, czyli środkach o silnych właściwościach antykorozyjnych. Farby epoksydowe i poliuretanowe szybko schną i dobrze kryją stal. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystuje się w celu zabezpieczenia konstrukcji stalowych np. w halach przemysłowych. Co więcej, farbami poliuretanowymi można też zabezpieczyć wiele urządzeń i maszyn.
 • Farbach jednoskładnikowych, czyli przede wszystkim farbach poliwinylowych, alkidowych, akrylowych i silikonowych. Farby silikonowe znajdą zastosowanie do zabezpieczania rurociągów, pieców czy kominów ze względu na fakt, że tworzą one skuteczną, termoodporną warstwę.
 • Gruntoemaliach — to z kolei nowoczesne środki, które dają elastyczną i trwałą powłokę odporną na promieniowanie UV. Takie rozwiązanie pozwala też znacząco skrócić czas malowania — nie trzeba bowiem stosować dodatkowej warstwy podkładu.

Jak przygotować element stalowy do zabezpieczenia antykorozyjnego?

Przede wszystkim elementy konstrukcji stalowej muszą zostać precyzyjnie oczyszczone. W przypadku gładkich powierzchni nie powinno to stanowić większego problemu. Trudności pojawiają się przy niestandardowych kształtach. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z gruntoemalii. Usuwa się wówczas fragmenty korozji i starych powłok. Niewielkie skazy korozyjne można zakryć tzw. inhibitorami korozji.

W zależności od potrzeb można zastosować jedną z wybranych metod czyszczenia. Mowa tutaj np. o piaskowaniu i szkiełkowaniu. Takie rozwiązanie sprawdza się przy szybkim czyszczeniu dużych powierzchni. Piaskowanie można przeprowadzić, wykorzystując sodę, dzięki czemu cały proces będzie znacznie bardziej ekologiczny.

Alternatywnie można też skorzystać z:

 • opalania, czyli czyszczenia płomieniowego (raczej do usuwania powłok malarskich, a nie rdzy)
 • młotkowania
 • szczotkowania

Wybór powłoki antykorozyjnej a projekt

Projekt konstrukcji stalowej determinuje wybór powłoki antykorozyjnej. Dlatego też na początku określa się tzw. kategorię środowiska korozyjnego. Wyróżnia się tutaj:

 • Kategorię C1, czyli wnętrze ogrzewanych budynków, gdzie ubytek masy stali nie przekracza 10 g/m2.
 • Kategorię CX, czyli sytuację, w której konstrukcja stalowa znajduje się w środowisku morskich i przemysłowych, a ubytek przekracza 1500 g/m2.
 • Kategorię C2 i C3 o małym i średnim narażeniu na korozję.

Określenie kategorii korozyjności jest niezwykle istotne. To od tego zależy wybór właściwych systemów ochronnych, czyli rodzaju powłok i farby. Ze względu na fakt, że proces ten jest skomplikowany i złożony, powstała norma PN-EN ISO 12944-3, która ma za zadanie ułatwić poprawne zabezpieczenie konstrukcji stalowych.

W przypadku środowisk korozyjności o małym i średnim narażeniu stosuje się najczęściej farby alkidowe, akrylowe, epoksydowe i poliuretanowe. Nanosi się je w 1-3 warstwach, gdzie grubość powłok uzależniona jest od rodzaju żywicy i pigmentu antykorozyjnego.

Farby antykorozyjne — rodzaje

Jednym z najpopularniejszych typów farb antykorozyjnych są farby akrylowe. Cechują się one wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. W rezultacie chronią one konstrukcje stalowe przed oddziaływaniem wilgoci, wody morskiej i kwasów. Posiadają też właściwości dekoracyjne. Z kolei farba alkidowa z dodatkiem styrenu lub akrylanów to obecnie również sprawdzony i trwały typ farby antykorozyjnej. Odznacza się ona dużą wytrzymałością.

Przeczytaj również: Jaką wybrać farbę do konstrukcji stalowych?

Innym typem farby antykorozyjnej jest farba poliuretanowa. Zabezpiecza ona skutecznie konstrukcję stalową przed korozją i może być stosowana jako farba podkładowa i nawierzchniowa. Farba poliuretanowa znajduje zastosowanie również w pokrywaniu mostów, rurociągów czy instalacji energetycznych. Do grona sprawdzonych i polecanych środków zabezpieczających konstrukcje stalowe przed korozją zaliczamy również tzw. farby epoksydowe.

Przeczytaj nasz poradnik na temat konstrukcji stalowych:

 1. Jak wygląda projektowanie konstrukcji stalowych?
 2. Konstrukcja stalowa dachu – rodzaje, wady i zalety
 3. Produkcja konstrukcji stalowych krok po kroku
 4. Jaką wybrać farbę do konstrukcji stalowych?
 5. Jak zabezpieczyć przed ogniem konstrukcje stalowe?
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...