Search

Jaką wybrać farbę do konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe to nie tylko trend w nowoczesnym budownictwie, ale przede wszystkim wysoka skuteczność, trwałość, niska cena i szybka realizacja. Nic więc dziwnego, że na tego typu rozwiązanie decyduje się coraz więcej inwestorów. Z drugiej strony konstrukcja stalowa musi zostać właściwie zabezpieczona i to zarówno przed korozją, jak i wysoką temperaturą. W tym celu stosuje się specjalne farby i powłoki. Jakie z nich należy wybrać?

Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe odznaczają się wytrzymałością i trwałością. Można z nich wybudować hale produkcyjne i przemysłowe, magazyny, wiaty, garaże, a nawet budynki mieszkalne. Stal posiada szereg cennych właściwości, które sprawiają, że materiał ten cieszy się tak dużą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Niestety, jest ona również podatna na korozję, stąd też konieczne staje się zastosowanie odpowiednich preparatów antykorozyjnych.

Pod wpływem korozji stalowe elementy mogą ulegać stopniowym uszkodzeniom. Tracą one swoje parametry techniczne, stwarzając realne zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa całej konstrukcji. Da się temu jednak w prosty sposób zapobiec, pokrywając stal specjalnymi farbami i powłokami. 

Farba stworzy wówczas warstwę, która chroni przed wilgocią, zmianami temperatury i szkodliwym wpływem chemikaliów. Powierzchnia konstrukcji musi być odpowiednio przygotowana, a farby w prawidłowy sposób nanoszone.

Rodzaje farb do konstrukcji stalowych

Wyróżniamy kilka popularnych i skutecznych rodzajów farb. 

  • Farby akrylowe — ten rodzaj farby cechuje się dobrymi parametrami antykorozyjnymi. Preparat jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Farba akrylowa będzie też chronić konstrukcję stalową przed wpływem wilgoci, wody morskiej, działaniem kwasów itd. Ponadto dobrze się prezentuje, więc może być wykorzystywana w celach dekoracyjnych. Farba akrylowa znajduje zastosowanie także w zabezpieczeniu mostów i dróg.
  • Farby alkidowe — dzięki licznym modyfikacjom i ten rodzaj farby jest obecnie uważany za trwały i wytrzymały. Stosuje się go najczęściej jako farbę gruntującą.
  • Farby poliuretanowe — skuteczna forma zabezpieczenia stali przed korozją. Farba ta może być stosowana jako tzw. farba podkładowa lub nawierzchniowa. Zapewnia odpowiednią ochronę nawet w bardzo niekorzystnym środowisku.
  • Farba epoksydowa — to również jeden ze skuteczniejszych środków ochronnych stosowanych w przypadku konstrukcji stalowych. Farby epoksydowe są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale także świetnie chronią stal przed korozją i czynnikami chemicznymi. Mowa tutaj o odporności na większość olejów i rozpuszczalników. Stosuje się je do pokrywania zbiorników, hal przemysłowych, magazynów, rurociągów i nie tylko.
  • Poliwinyle — wykorzystywane w malowaniu konstrukcji stalowych do ochrony antykorozyjnej. Najczęściej stosowane w przypadku dachów i elewacji.

Warto przeczytać: Konstrukcja stalowa dachu — rodzaje, wady i zalety

Grubość powłoki malarskiej na konstrukcji stalowej

Grubość powłoki malarskiej zależy głównie od środowiska korozyjności. W przypadku tych o małym i średnim narażeniu stosuje się najczęściej farby alkidowe, akrylowe, epoksydowe i poliuretanowe, nanoszone w 1-3 warstwach na grubość od 80 mikrometrów.

W środowiskach wysokiego narażenia korozyjnością warstwa ta wzrasta do nawet 260 mikrometrów grubości. Wszystko zależy od przeznaczenia konstrukcji stalowej i jej położenia, dlatego też wszelkie prace tego typu najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej i doświadczonej firmie.

Farba do konstrukcji stalowych — ochrona przed ogniem

Stal jest dość odporna na oddziaływanie wysokich temperatur, ale pod wpływem ognia może utracić swoje poszczególne parametry. Osłabienie nawet jednego elementu konstrukcji może nieść ze sobą poważne konsekwencje. 

Czytaj więcej: Jak zabezpieczyć przed ogniem konstrukcje stalowe?

Dlatego stosuje się tutaj specjalne farby o właściwościach ogniochronnych. Taka forma zabezpieczenia jest łatwa w wykonaniu i estetyczna. W razie pożaru nałożona warstwa farby zacznie pęcznieć, dzięki czemu będzie izolować ogień od stali.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Farba może wpłynąć pozytywnie na ogólną wytrzymałość mechaniczną stali. Jej poszczególne rodzaje będą chronić konstrukcję przed korozją i ogniem, a także pełnić funkcję czysto estetyczną. Wszystko zależy od konkretnego typu obiektu i potrzeb inwestora. Farby nie gwarantują bowiem ochrony w takim samym stopniu — różnią się one parametrami i właściwościami, dlatego też należy zdecydować, przed którymi zagrożeniami należy chronić konstrukcję stalową w pierwszej kolejności.

To jednak nie wszystko. Przed malowaniem konstrukcji stalowej należy ją odpowiednio przygotować. Powierzchnię trzeba oczyszczać — zwłaszcza jeśli już są widoczne pierwsze oznaki korozji. Ze stali trzeba też usunąć wszelkie zacieki, plamy i naloty, co wpłynie pozytywnie na przyczepność farby. Należy mieć świadomość, że o konstrukcję stalową trzeba we właściwy sposób zadbać już na etapie produkcyjnym — tym bardziej, jeśli jest ona wykorzystywana w środowisku narażonym na silne oddziaływanie wilgoci lub wysokie temperatury.

Przeczytaj nasz poradnik na temat konstrukcji stalowych:

  1. Jak wygląda projektowanie konstrukcji stalowych?
  2. Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych
  3. Konstrukcja stalowa dachu – rodzaje, wady i zalety
  4. Produkcja konstrukcji stalowych krok po kroku
  5. Jak zabezpieczyć przed ogniem konstrukcje stalowe?
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...