Search

Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej związanej z hodowlą bydła wiąże się z koniecznością inwestycji w obory. Rodzaj takiej konstrukcji zależy w znacznej mierze od wielkości planowanej hodowli oraz budżetu. W przypadku gospodarstw rolnych, które chcą utrzymać od 20 do 100 krów, wybór odpowiedniej obory jest niezwykle istotny. Na co należy zatem zwrócić uwagę? I co warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

hale rolnicze

Koszt budowy obory na 20 krów i więcej

Budowa lub modernizacja obory to koszty, które w wielu przypadkach mogą przekraczać  budżet, jakim dysponuje inwestor. Mowa tutaj zarówno o oborach przeznaczonych dla bydła mięsnego, jak i projektach obór dla krów mlecznych.

Koszt budowy obory trudno jest dokładnie oszacować, bo na cenę końcową składa się wiele różnych czynników, takich jak: wielkość czy cena materiałów budowlanych. Cena projektu obory na 20 krów lub więcej jest też uzależniona od wyposażenia, rodzaju oświetlenia, rodzaju systemów wentylacyjnych czy rodzaju okien i drzwi. Wdrożenie rozwiązań automatyzujących prace w oborze z pewnością będzie się wiązało z wyższym kosztem inwestycji.

Obory z konstrukcji stalowych

Popularnym i znacznie tańszym rozwiązaniem w porównaniu do obiektów murowanych, są konstrukcje stalowe, które dopasowuje się do indywidualnych potrzeb inwestora ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu zwierząt i estetyki budynku.

Wykorzystanie konstrukcji stalowych pozwala przyspieszyć realizację procesu inwestycyjnego. Poszczególne elementy obory są wówczas przygotowywane w formie prefabrykatów bezpośrednio w zakładach produkcyjnych. Dzięki temu budowa i montaż obiektu nie są uzależnione od warunków pogodowych.

W razie potrzeby można też bezproblemowo powiększyć oborę o dodatkową przestrzeń. Wówczas koszt budowy obory na 50 krów czy nawet koszt budowy obory na 100 krów może być znacznie niższy. Tego typu rozwiązania oferuje doświadczona i renomowana firma Borga — cena realizacji takiego projektu jest ustalana indywidualnie. 

Rodzaje Hal dla bydła

Projekt obory wolnostanowiskowej

Projekt obory na 40 krów, 50 krów czy nawet 100 krów może być wykonany w formie wolnostanowiskowej. Takie obory zapewniają zwierzętom warunki podobne do tych, jakie mają na naturalnych pastwiskach. Co więcej, budowa obory wolnostanowiskowej to automatyzacja pracy i oszczędność czasu, co również przyczynia się do niższych kosztów utrzymania.

W zależności od potrzeb inwestora, w oborach wolnostanowiskowych można umieścić boksy lub kombiboksy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby dodać nowoczesne strefy paszowe i oddzielne strefy gnojowe. Takie rozwiązania również przyczyniają się do oszczędności czasu i łatwiejszego zarządzania oborą.

Budowa obory 2023

Budowa obory bez pozwolenia na ten moment nie jest możliwa. Co więcej, kwestie prawne mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów, dlatego warto zawsze skonsultować się z odpowiednimi organami administracyjnymi przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Mowa tutaj m.in. o:

  • Pozwoleniu na budowę, czyli podstawowym pozwoleniu, które musi zostać uzyskane przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Wymaga ono przedstawienia odpowiedniej dokumentacji technicznej i projektowej, która musi zostać zatwierdzona przez odpowiednie organy.
  • Decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdzie określone zostają warunki wybudowania obiektu tj. jego wysokość, długość, odległość od granic działki itd.
  • Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której celem jest ocena potencjalnych skutków budowy względem środowiska naturalnego.
  • Dostarczeniu tzw. kopii mapy zasadniczej i dokumentów potwierdzających dostęp do energii elektrycznej, wodociągu, kanalizacji i zjazdu z drogi.
  • Pozwolenia od innych instytucji — w zależności od specyfiki budowy i lokalnych przepisów może być wymagane dostarczenie dodatkowych dokumentów na przykład od ochrony środowiska, weterynarii, czy straży pożarnej.

Wyposażenie obory

Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej analizy przepisów lokalnych. Dlatego też warto skonsultować się z odpowiednimi organami administracyjnymi przed przystąpieniem do realizacji budowy.

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal rolniczych:

  1. Wyposażenie obory – niezbędnik budowlany
  2. Jakie są ceny hal rolniczych?
  3. Rodzaje hal dla bydła
  4. Rolnicze hale udojowe – rodzaje i specyfikacja 
Blog 2024-10-11

Ile trwa budowa i montaż hali stalowej? 9 potencjalnych problemów, które mogą opóźnić realizację inwestycji

Chcesz się upewnić, że Twoje plany inwestycyjne zostaną zrealizowane sprawnie i bez opóźnień? Pamiętaj, że cały proces zaczyna się u Ciebie w głowie, wraz z pierwszą koncepcją. Zbyt optymistyczne planowanie często jest przyczyną przyszłego zawodu odnośnie realnych terminów. Budowa hali stalowej to złożony proces, który wymaga starannego planowania, współpracy z profesjonalistami i skrupulatnej analizy każdego […]

Blog 2024-10-07

Ile kosztuje budowa hali stalowej

  Chcesz poznać przybliżoną kwotę, a zamiast tego, wszędzie słyszysz “to zależy”? Koniec z dezinformacją. Postaw na konkrety i poznaj ceny naszych przykładowych realizacji: Ile kosztuje ujeżdżalnia? Ile kosztuje hala produkcyjna? Ile kosztuje hala magazynowa?  Ile kosztuje hala rolnicza? Zdziwiony tym, jak duże mogą być widełki cenowe pozornie podobnych obiektów? Już tłumaczymy, dlaczego tak się […]

Blog 2024-10-07

Co wpływa na cenę hali? Od czego zależy koszt budowy hali?

Jaka jest cena hali stalowej, dowiesz się z artykułu “Ile kosztuje budowa hali?”. Tutaj, chcemy poruszyć kwestię, skąd bierze się ta cena. Uwaga! Wchodzimy w szczegóły! Zaczniemy od… Koszt budowy hali – czynniki biznesowe, które wpływają na cenę hali To niezmiennie ważne aspekty inwestycji, których zwykle nie zauważasz. A przynajmniej nie od razu. Za to […]

{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...