Search

Rolnicze hale udojowe – rodzaje i specyfikacja 

Rolnicze hale udojowe stanowią integralną część procesu produkcji mleka. Wybór odpowiedniego typu hali udojowej oraz jej odpowiednia specyfikacja są kluczowe dla efektywności i opłacalności działalności hodowlanej. O jakich możliwościach tutaj mowa? I co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Zacznijmy od początku

Dzięki halom udojowym proces pozyskiwania i przetwarzania mleka staje się znacznie wydajniejszy i mniej czasochłonny. W zautomatyzowanych obiektach inwentarskich możliwe jest obsługiwanie nawet kilkunastu krów w ciągu godziny. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych mleko jest pobierane z wymion krów przy użyciu specjalnych urządzeń.

Konstrukcja hal udojowych (oparta na stalowym szkielecie) może być dostosowywana do indywidualnych wymagań inwestora oraz warunków terenowych. Zazwyczaj obiekty te składają się z kilku głównych obszarów, takich jak strefa oczekiwania, gdzie krowy czekają na swoją kolej do udoju, strefa dojenia z wyznaczonymi stanowiskami, korytarz powrotny dla zwierząt wracających z dojenia oraz pomieszczenia pomocnicze przeznaczone do przechowywania mleka. Głównym celem budowy hal udojowych jest zapewnienie optymalnych warunków dla wydajnego i niezakłóconego procesu dojenia. Oprócz tego projekt tych obiektów musi uwzględniać również komfort pracy dla ludzi pracujących w dojarni. 

Hala udojowa rybia ość

Ten rodzaj hali udojowej charakteryzuje się układem przystosowanym do szybkiego i efektywnego udoju krów. System rybiej ości umożliwia równoczesne udojenie kilku krów na jednej linii — w zależności od konceptu — w pozycji bocznej lub od tyłu. Układ stanowisk zapewnia optymalną pozycję zarówno dla zwierząt, jak i dojarza. Główne zalety tego typu hal udojowych obejmują ergonomiczne stanowiska dostosowane do budowy anatomicznej krów.

Hala udojowa rybia ość jest idealna do grupowego doju średnich i dużych stad.

Konstrukcja może być wykonana w podstawowej wersji (bez rusztu) lub z kanałem pod tylnymi nogami krów (z rusztem). Osłony przed kałem i moczem są wykonane z ocynkowanej blachy lub stali nierdzewnej i mogą być uzupełnione obudową ze stali nierdzewnej.

Przednia ściana może być wyposażona w specjalne mechanizmy, które umożliwiają  automatyczne sterowanie wejściem i wyjściem krów. Sterowanie furtkami mechanicznymi lub pneumatycznymi może być uzupełnione o urządzenie do naganiania. Konkretne wymiary i specyfika obiektu typu „ryba ość” zależą od wielu czynników — taki projekt można dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora.

Hala udojowa bok w bok

Hala udojowa z układem bok w bok zapewnia wygodne i efektywne warunki dla procesu dojenia krów. Zwierzęta ustawione są obok siebie, a dojenie odbywa się od tyłu, co ułatwia obsługę aparatury udojowej. Taki układ pozwala na oszczędność miejsca, co skraca dystans, jaki musi pokonać operator podczas pracy. Po zakończonym dojeniu zwierzęta mogą opuścić halę za pomocą pneumatycznych bram. 

Główne zalety tego typu hali to szybkie wyjście zwierząt, łatwy dostęp dla personelu oraz wygodne warunki podczas dojenia. Hale udojowe z układem bok w bok to rozwiązanie stosowane głównie w obiektach o wąskim, ale jednocześnie długim układzie. Tego typu hale zapewniają efektywną pracę przy minimalnym zużyciu miejsca.

Hala udojowa tandem

Hale udojowe z systemem tandem oferują wyjątkowe korzyści dla zwierząt, zapewniając im znaczną przestrzeń do swobodnego przemieszczania. Każda krowa ma osobny boks z dostępem do koryta z paszą i wodą, co eliminuje potrzebę oczekiwania na inne zwierzęta. Ten sposób organizacji jest szczególnie opłacalny w przypadku małych gospodarstw rolnych.

Krowy są ustawione jedna za drugą, co umożliwia łatwy dostęp do wymion z boku. Dzięki zastosowaniu fotokomórek w poszczególnych boksach nie ma potrzeby czekania na wolniejsze w zwierzęta. Każde zwierzę jest dojone indywidualnie, co przyczynia się do większego komfortu i — co równie istotne — eliminuje problem przepychania się i tłoczenia. Dzięki temu możliwe jest też łatwe monitorowanie stanu zdrowia oraz szybkie wykrywanie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Hale udojowe typu karuzela

Hale udojowe z zastosowaniem technologii karuzeli są wyjątkowo praktycznym i opłacalnym rozwiązaniem dla rolników utrzymujących duże stada krów, kóz lub owiec. Charakteryzują się one posiadaniem dwunastu lub większej liczby stanowisk udojowych. Wydajność takiej hali może sięgać od 100 do 120 krów na godzinę dla jednego operatora, a przy dwóch operatorach może wzrosnąć do nawet ponad 200 krów na godzinę.

W takich obiektach stanowiska udojowe umieszczone są na obracanej platformie, która po każdym cyklu udoju obraca się, umożliwiając dostęp do kolejnych zwierząt. W zależności od konfiguracji stanowiska dojarskie mogą być usytuowane w układzie tandemowym, rybiej ości lub obok siebie, co zapewnia elastyczność i dostosowanie do potrzeb hodowców.

Hala udojowa — wymiary

Rozmiary stajni będą determinowane głównie przez:

  • liczbę krów w stadzie,
  • konstrukcję obiektu,
  • układ boksów,
  • legowiska z wygodnymi materacami,
  • rodzaj podłogi.

Należy również wziąć pod uwagę instalację różnego rodzaju urządzeń. Na ustalenie wysokości budynku oraz kątów nachylenia dachu mogą wpływać na przykład wentylatory, które są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Każdy projekt hali udojowej może zostać dostosowany do potrzeb inwestora. Z przyjemnością przystąpimy do wyceny wybranego projektu i rozwiejemy wszelkie ewentualne wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal rolniczych:

  1. Wyposażenie obory – niezbędnik budowlany
  2. Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty
  3. Jakie są ceny hal rolniczych?
  4. Rodzaje hal dla bydła
Blog 2024-04-10

Wentylacja w halach magazynowych i produkcyjnych — poradnik

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w dużych halach magazynowych i produkcyjnych stanowi wyzwanie projektowe, które można rozwiązać na wiele różnych sposobów. Systemy wentylacyjne muszą być dostosowane do specyfiki danego obiektu przemysłowego, uwzględniając zarówno procesy produkcyjne, jak i wymogi dotyczące przechowywania materiałów. Wentylacja hali produkcyjnej — przepisy Powietrze dostarczane do miejsc pracy z zewnątrz poprzez klimatyzację lub wentylację […]

Blog 2023-08-24

Wyposażenie obory – niezbędnik budowlany

Budowa obory jest zadaniem wymagającym starannego zaplanowania. Nowoczesne rolnictwo stawia bowiem wyzwania związane nie tylko z samym projektem obory, ale również z wyposażeniem jej w odpowiedni sprzęt i infrastrukturę, które są kluczowe do zapewnienia efektywności produkcji i dobrostanu zwierząt. Mowa tutaj m.in. o drzwiach, oknach, kurtynach, lampach hermetycznych, wentylatorach, ale i nie tylko. Co jeszcze […]

Blog 2023-08-24

Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej związanej z hodowlą bydła wiąże się z koniecznością inwestycji w obory. Rodzaj takiej konstrukcji zależy w znacznej mierze od wielkości planowanej hodowli oraz budżetu. W przypadku gospodarstw rolnych, które chcą utrzymać od 20 do 100 krów, wybór odpowiedniej obory jest niezwykle istotny. Na co należy zatem zwrócić uwagę? I co warto […]

{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...