Search

Wyposażenie obory – niezbędnik budowlany

Budowa obory jest zadaniem wymagającym starannego zaplanowania. Nowoczesne rolnictwo stawia bowiem wyzwania związane nie tylko z samym projektem obory, ale również z wyposażeniem jej w odpowiedni sprzęt i infrastrukturę, które są kluczowe do zapewnienia efektywności produkcji i dobrostanu zwierząt. Mowa tutaj m.in. o drzwiach, oknach, kurtynach, lampach hermetycznych, wentylatorach, ale i nie tylko. Co jeszcze jest ważne i o czym w szczególności należy pamiętać?

hale rolnicze

Projekty obory — od tego warto zacząć

Stworzenie projektu obory to skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia i właściwego rozplanowania poszczególnych kroków. Obiekt powinien być bowiem dostosowany zarówno do potrzeb zwierząt, jak i wymogów hodowli – w tym przepisów prawnych. Dlatego też zlecenie takiego projektu powinno się powierzyć doświadczonej i cenionej na rynku firmie, która gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług.

Od wielu lat coraz większą popularnością cieszą się projekty bazujące na konstrukcjach stalowych. Wynika to przede wszystkim z ogromnej oszczędności czasu potrzebnego na realizację inwestycji i tym samym związanych z tym oszczędności finansowych. Obory wykonane z konstrukcji stalowych to trwałość, wytrzymałość i elastyczność, czyli cechy niezwykle istotne w kontekście prowadzenia hodowli i dobrostanu zwierząt.

Stal jest wyjątkowo trwałym materiałem, który jest odporny na warunki atmosferyczne, korozję (po odpowiednim zabezpieczeniu) i uszkodzenia mechaniczne. To sprawia, że konstrukcje tego typu wymagają minimalnej konserwacji. Konstrukcje stalowe są też stabilne i mogą zostać dodatkowo wzmocnione, aby spełnić wymagania dotyczące bezpieczeństwa zwierząt i ludzi.

Istotna jest tutaj również elastyczność projektowa. Stalowe konstrukcje mogą być dostosowane do różnych rozmiarów i konfiguracji, co pozwala na indywidualne dopasowanie obory do specyficznych potrzeb hodowlanych. Warto również upewnić się, że projekt spełnia wszelkie lokalne, regionalne i krajowe przepisy oraz normy dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i dobrostanu zwierząt.

Rodzaje Hal dla bydła

Wentylatory do obory

Każda nowoczesna obora powinna odznaczać się wysoką jakością wyposażenia. Taka inwestycja przełoży się na efektywniejszą pracę oraz bezpieczeństwo i komfort zwierząt, co będzie miało wpływ na późniejsze wyniki finansowe. Przede wszystkim należy tutaj zadbać o prawidłową temperaturę i wilgotność powietrza. W tym celu nieunikniona staje się inwestycja w wentylator do obory.

Wentylatory zapobiegają pojawianiu się grzybów i pleśni, które mogą prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób i zakażenia pasożytami, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia bydła. Zachowanie i stan zwierząt należy stale monitorować, w czym pomocna może się okazać bezprzewodowa kamera do obory. Zaleca się, aby temperatura wewnątrz obiektu utrzymywała się na poziomie około 15 stopni Celsjusza. 

Wentylator odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego i komfortowego środowiska w każdej oborze. Pomaga on regulować temperaturę poprzez cyrkulację powietrza, zapobiegając m.in. gromadzeniu się wilgoci i przegrzewaniu bydła.

Wentylator dostarcza świeże powietrze, usuwając nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje, które mogą wpływać negatywnie na dobrostan bydła i zdrowie pracowników. To jednak nie wszystko, bo obecność wentylatora w oborze ogranicza też aktywność owadów, które mogą przenosić choroby i wywoływać niepotrzebny stres u zwierząt. Podobną funkcję mogą pełnić kurtyny do obory — wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa rolnego. 

Maty do obory

W oborach nie może zabraknąć podstawowych elementów wyposażenia, takich jak: koryta, poidła czy kojce. W przypadku większych gospodarstw rolnych opłacalna może się okazać np. inwestycja w specjalne podajniki pożywienia. Nowoczesnym rozwiązaniem są też specjalne zautomatyzowane systemy, które same wydzielają określoną ilość pokarmu o ustalonej porze.

Hodowla bydła to również niezbędna inwestycja w wygodne i zadbane legowiska, które mają ogromny wpływ na zdrowie bydła. Przykładowo, krowy mleczne mogą spędzać w legowisku do nawet kilkunastu godzin dziennie, a niewygodna przestrzeń może obniżyć ich wydajność w produkcji mleka. Sprawdzonym rozwiązaniem są specjalne maty do obory, dzięki którym podłoże nie jest ani zbyt twarde, ani zbyt chłodne.

Czytaj również: Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty

Maty stanowią warstwę izolującą między ciałem zwierząt a zimną podłogą. Pomaga to w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała i zapobiega utracie energii. Co więcej, wykorzystanie mat do obory ułatwia późniejsze czyszczenie i redukuje ryzyko pojawienia się pasożytów. Wygodne legowisko przyczynia się również do zmniejszenia stresu u zwierząt, a w przypadku krów mlecznych wpływa na poprawę wydajności w produkcji mleka oraz jego jakości.

Ruszta do obory

Ruszta do obory to jedno z najważniejszych rozwiązań wykorzystywanych przez hodowców bydła. Mowa o konstrukcjach składających się z metalowych prętów lub listew montowanych na kanałach ściekowych, które ułatwiają odprowadzenie gnoju, resztek karmy oraz słomy. Dzięki temu możliwe jest zachowanie czystości w oborze, a także zapewnienie stabilnego poruszania się bydła.

Działanie takiego mechanizmu jest bardzo proste. Wszelkie zanieczyszczenia spływają przez szczeliny między prętami, gromadząc się w specjalnie przygotowanym zbiorniku lub kanale. W efekcie zwierzęta nie mają kontaktu z zanieczyszczoną powierzchnią, co jest ważne w kontekście utrzymania higieny i zdrowia bydła. Ruszta muszą spełniać określone wymogi techniczne i cechować się odpornością na agresywne środowisko. Takie konstrukcje mogą zostać wykonane według indywidualnych długości zgodnie z potrzebami inwestora.

Drzwi do obory

Wybór drzwi do obory jest naprawdę duży. Najczęściej wykorzystywane są bramy z blachy trapezowej, które nie są wprawdzie ocieplane, ale skutecznie zwierzęta od wiatru. W razie potrzeby można zainwestować w specjalne bramy ocieplane, ale są one droższe od bram z blachy trapezowej.

W przypadku obór o ograniczonej przestrzeni zaleca się zastosowanie tzw. drzwi przesuwnych, które można wyposażyć w mechanizmy automatyczne, takie jak np. zdalne sterowanie czy czujniki ruchu. Drzwi przesuwne zajmują stosunkowo mało miejsca.

Klasycznym rozwiązaniem są również drzwi skrzydłowe, czyli tradycyjne drzwi otwierane na zewnątrz lub do środka. Takie rozwiązanie jest tanie oraz łatwe w montażu i obsłudze. W tym przypadku również można się pokusić o dodanie systemów automatycznego otwierania i zamykania.

Okna do obory

Okna inwentarskie wykorzystywane są głównie w celu zapewnienia dostępu do światła słonecznego oraz świeżego powietrza. Ich wybór ma wpływ na działanie wentylatorów i utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obory. 

Decyzja o zakupie tego typu okien powinna być podyktowana przede wszystkim ich jakością i trwałością. Okna gospodarcze muszą być funkcjonalne — popularnością cieszą się zwłaszcza okna PCV, a więc modele wykonane z materiału z odpornego na działanie środków chemicznych i czynników atmosferycznych.

Lampy do obory

Wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia do obory jest niezwykle istotne dla dobrostanu zwierząt hodowlanych. Właściwie dobrane źródła światła nie tylko poprawiają komfort i zdrowie zwierząt, ale także wpływają na efektywność produkcji.

Lampy hermetyczne do obory

Lampy hermetyczne są zaprojektowane specjalnie z myślą o trudnych warunkach, jakie panują w oborze. Charakteryzują się one szczelną obudową, która chroni źródło światła przed wilgocią, kurzem i innymi czynnikami środowiskowymi – są one również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lampy hermetyczne to rozwiązanie łatwe w montażu i utrzymaniu.

Lampa owadobójcza do obory

Owady mogą być uciążliwe dla zwierząt hodowlanych i co gorsza — mogą też przenosić choroby. Lampy owadobójcze wykorzystują specjalne światło ultrafioletowe, które przyciąga owady i neutralizuje. To skuteczne narzędzie do redukcji populacji owadów w oborze, w które z pewnością warto zainwestować.

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal rolniczych:

  1. Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty
  2. Jakie są ceny hal rolniczych?
  3. Rodzaje hal dla bydła
  4. Rolnicze hale udojowe – rodzaje i specyfikacja 
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...