Search

Jakie są ceny hal rolniczych?

Budowa hali rolniczej to duże wyzwanie, którego realizacją powinna się zająć wyspecjalizowana firma. Pozwoli to nie tylko znacząco ograniczyć koszty inwestycji, ale również zminimalizuje ryzyko błędów i pozwoli dostosować dany projekt do konkretnych potrzeb inwestora. Co więcej, wysoka jakość wcale nie musi oznaczać wysokiej ceny. Ile kosztują hale rolnicze i hale dla bydła? Zapraszamy do lektury!

CENNIK

Czynniki wpływające na ceny hal

Na cenę każdej hali wpływ mają przede wszystkim: wielkość i wysokość. Istotna jest również jakość zastosowanych materiałów, lokalizacja, w jakiej ma zostać wybudowana hala, stopień domyślnego wyposażenia i nie tylko.

hale rolnicze

Większe hale, wyposażone w zaawansowane technologie rolnicze, automatyzację i systemy monitoringu, będą miały wyższą cenę w porównaniu do mniejszych, mniej zaawansowanych obiektów. Konkretna wycena jest jednak trudna do ustalenia — najczęściej uzgadniana jest indywidualnie wraz z producentem hali rolniczej lub hali dla bydła.

Czytaj również: Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty

Wybór materiałów oraz konstrukcja danej hali wpływają na jej trwałość, oszczędność energetyczną oraz ogólny koszt budowy. Hale wykonane z nowoczesnych, estetycznych i zarazem wytrzymałych materiałów będą z pewnością droższe, ale taka inwestycja będzie się zwracać w przyszłości.

Ceny hal są zatem dość mocno zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak: rozmiar, jakość materiałów, lokalizacja, zastosowane technologie oraz stopień wyposażenia. Trzeba tu zaznaczyć, że zarówno obory, jak i inne budynki inwentarskie muszą spełniać szereg ściśle określonych wymagań uzależnionych od rodzaju hodowanych zwierząt, ich wieku i systemu hodowli.

Cena hali rolniczej — jak się przygotować?

Każdy indywidualny projekt hali rolniczej lub hali dla bydła będzie się różnić pod względem wyceny końcowej. Takie obiekty muszą spełniać wysokie wymagania związane z codzienną eksploatacją. Mowa tutaj m.in. o oświetleniu, wentylacji, systemach odprowadzania zanieczyszczeń, izolacji, systemach przeciwpożarowych i nie tylko.

Rodzaje Hal dla bydła

Budowa hali wykonanej z konstrukcji stalowych, o ile jest zlecona wyspecjalizowanej firmie, przebiega stosunkowo szybko. Tego typu obiekty stanowią świetną alternatywę dla droższych i czasochłonnych obiektów murowanych. Dlatego też rozwiązanie to polecane jest zarówno małym, jak i dużym gospodarstwom. Budowa hali to proces w pełni spersonalizowany według potrzeb i oczekiwań klienta. Indywidualne ustalenia dotyczą m.in. wielkości i wysokości konstrukcji, typu dachu, rodzaju konstrukcji, rodzaju poszycia, wyposażenia itd.

Błędy projektowe bywają kosztowne

Wszelkie błędy powstałe już na etapie projektowym mogą być bardzo kosztowne. Inwestor musi być świadomy swoich oczekiwań. Wybór konstrukcji stalowej z pewnością obniży część kosztów — wówczas nie będzie konieczne stworzenie fundamentów.

Co więcej, za zakup materiałów budowlanych czy przypilnowanie opłat związanych z realizacją usług budowlanych odpowiadać będzie wykonawca. Mowa zatem o pełnym zakresie prac tj. od fazy projektowej, przez skompletowanie dokumentacji aż po uzyskanie pozwoleń i ukończenie budowy.

Jak obliczyć cenę hali rolniczej?

Hale rolnicze i hale dla bydła wykonane z konstrukcji stalowych mogą być projektowane z uwzględnieniem znacznie większych pomieszczeń – rozpiętość hali, rozstaw ram czy ilość słupków podporowych są dostosowywane do specyfiki projektu. Halę stalową można też z czasem bez problemu rozbudować.

Warto mieć świadomość, że koszt za 1 m2 hali będzie wyższy w przypadku konstrukcji ocieplanych — i to często nawet dwukrotnie. Warto jednak pamiętać, że niska cena wykonania takiej usługi nie musi iść w parze z należytą jakością.

Zawczasu należy przeanalizować cały zakres oferty. Dobrze jest zwrócić uwagę na koszty materiałów, transportu, wykończenia oraz robocizny. Zaleca się również z góry określić, jak będzie wyglądać montaż okien, drzwi i rynien.

Ostrożne działanie jest szczególnie istotne, gdy inwestorzy spieszą się z realizacją projektu. Trzeba pamiętać, że hala rolnicza jako obiekt gospodarstwa rolnego może pełnić szereg różnych funkcji (np. magazyn, hala na maszyny rolnicze), które również mają wpływ na cenę w zależności od stopnia zaawansowania i dostosowania projektu do potrzeb klienta.

Wyposażenie obory

Podsumowanie

Ceny hal rolniczych i dla bydła mogą być również kształtowane przez ogólny popyt i podaż na rynku budowlanym. Koszty związane z uzyskaniem wymaganych zezwoleń, certyfikatów oraz zgodności z przepisami budowlanymi, także mogą wpływać na cenę.

Co więcej, hale dla bydła mogą wymagać specjalnych rozwiązań dotyczących oświetlenia, wentylacji i układu przegrodzeń, co również podnosi całkowity koszt inwestycji. Cena hali może być także uzależniona od oczekiwanej długości jej użytkowania oraz poziomu trwałości. 

Hale zbudowane z wykorzystaniem trwalszych materiałów mogą być droższe, ale mogą też zapewnić dłuższy okres eksploatacji. Skomplikowane projekty, trudne warunki terenowe czy ograniczony dostęp do miejsca montażu również mogą wpłynąć na cenę.

Przeczytaj nasz poradnik na temat hal rolniczych:

  1. Wyposażenie obory – niezbędnik budowlany
  2. Obory dla 20 – 100 krów – rodzaje, projekty
  3. Rodzaje hal dla bydła
  4. Rolnicze hale udojowe – rodzaje i specyfikacja 
{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...