8 September, 2024
Borga Hale stalowe Obiekty sportowe Studium przypadku – ujeżdżalnia konna
Kiedy Annette Hemberg z zagrody Råbäck przystępowała do projektowania własnej ujeżdżalni, miała na uwadze przede wszystkim dwa aspekty. Pierwszym była lokalizacja: maneż należało zręcznie wpasować w środowisko dworu i pozostałych elementów zabudowy. Drugi polegał na wykazaniu troski o naturalne otoczenie posiadłości – zlokalizowanej w rejonie Kinnekulle, który od dawien dawna ma status rezerwatu.
„Postanowiliśmy zatrudnić architekta, który pomógłby nam umiejscowić ujeżdżalnię i zasugerował jej zewnętrzne wykończenie. Sami mieliśmy pewną wizję palety barw. Ważne było uczynienie budynku charakterystycznym przy jednoczesnym poszanowaniu pierwotnego krajobrazu” – opowiada Annette.
Majątek Råbäck mieści obecnie czynną hodowlę koni, skoncentrowaną głównie na inochodźcach przeznaczonych do ujeżdżenia. Koncepcja zakłada również poprzedzające sprzedaż zajeżdżanie i szkolenie młodych osobników, a także udostępnianie odkrytych torów. Witająca gości część nowej ujeżdżalni oferuje przybywającym z końmi jeźdźcom nocleg z dostępem do małej kuchni oraz przyjemnej kawiarenki. Grunty Råbäck obfitują w malowniczo usytuowane szlaki konne. Dysponowanie nowoczesną ujeżdżalnią i odpowiednie środowisko pracy były istotnymi czynnikami w kontekście rozwoju hodowlanej i szkoleniowej działalności Råbäck.
„Współpraca z Borga przebiegała znakomicie od samego początku. Przedsiębiorstwo to rozumie nie tylko zagadnienia budowlane, ale i same konie, co pozwoliło im zaspokoić nasze potrzeby.
Przydzielony nam kierownik projektu był otwarty na moje życzenia, zaś budowa okazała się szybka i prosta: ani się obejrzeliśmy, rezultat wstępnego zaopatrzenia przeobraził się w gotową, zmontowaną ujeżdżalnię” – podsumowuje Annette.
© 2024 Borga, All rights reserved.